Teknik Bilgiler

Arduino LCD Voltmetre Yapımı

Projelerinizde voltmetre lazım diyorsanız özel bir devre kullanmanıza gerek kamadan 2 tane direnç ile volt değerini kolaylıkla ölçebilirsiniz.Basit bir matematiksel fonksiyon ile hesaplaması yapılabilmektedir. Oluşturduğumuz devre le 20 volta kadar ölçüm yaptık herhangi bir problem yaşamadık daha yüksek gerilimlerde test etmediğimiz için arduino kartınıza zararı olurmu olmazmı açıkçası fikrimiz yok.

Siz yinede arduino nuzu riske atmak istemiyorsanız denemenizi tavsiye etmem.Devre biraz daha geliştirilirse akım değeri de okunabilir.Voltmetre projemizi yapmak için aşağıdaki malzemeleri temin etmeniz gerekir.

Malzemeler

 • Arduino UNO
 • LCD Modül I2C
 • 100k ohm direnç (1 adet)
 • 10k ohm direnç (1 adet)

Öncelikle aşağıdaki devreyi kurun.Ardından lcd modül bağlantısını yapın lcd modülünüzün dönüştürücüsünde 4 adet pin çıkışı bulunmaktadır.VCC , GND , SCL, SDA. LCD modülün VCC girişini 5 volta bağlayın GND , GND’ye bağlanacak.SCL = A5 pinine , SDA = A4 pinine bağlanacak.

16×2 IIC/I2C/TWI Seri LCD Ekran Mavi

174,00 TL

Bu 16×2 Lcd ekran sayesinde geliştirmiş olduğunuz projelerde kullanıcıyla göresel iletişim sağlayabilirsiniz. Bu ekran 2 satır ve 16 sütundan oluşmaktadır. Standart 16×2 lcd ekranlar çok fazla sayıda dijital pine ihtiyaç duyarlar bu ekran üzerinde bulunan dahili I2C arayüz modülü bu sorunu 4 pin ile çözüme kavuşturmaktadır. Uygulamalarınızda verilerinizi anlık olarak görmeniz ölçümlerinizin doğruluğunu görmeniz için faydalı olacaktır. Arduino vb. mikrokontrolcü kartlarıyla kullanımı oldukça kolay ve eğlencelidir.

Arduino UNO R3 Klon – (USB Chip CH340)

(1 müşteri incelemesi)
185,00 TL

Arduino UNO R3 Klon – USB Kablo Hediyeli – (USB Chip CH340) ; Atmega328 temelli bir mikrodenetleyici kartıdır. Üzerinde 14 adet dijital giriş/çıkış pini (6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 6 analog giriş, 16Mhz kristal, usb soketi, güç soketi, ICSP konektörü ve reset tuşu bulundurmaktadır. Kart üzerinde mikrodenetleyicinin çalışması için gerekli olan her şey bulunmaktadır. Kolayca usb kablosu üzerinden bilgisayara bağlanabilir, adaptör veya pil ile çalıştırılabilir.

// Proje Hocam - Voltmetre
#include <LiquidCrystal.h>
LiquidCrystal lcd(7, 8, 9, 10, 11, 12);
int analogInput = 0;
float vout = 0.0;
float vin = 0.0;
float R1 = 100000.0; // 100K ohm direnç
float R2 = 10000.0; // 10K ohm direnç
int value = 0;
void setup(){
  pinMode(analogInput, INPUT);
  lcd.begin(16, 2);
  lcd.print("DC VOLTMETRE-PROJEHOCAM");
}
void loop(){
  // read the value at analog input
  value = analogRead(analogInput);
  vout = (value * 5.0) / 1024.0; 
  vin = vout / (R2/(R1+R2)); 
  if (vin<0.09) {
  vin=0.0;
} 
lcd.setCursor(0, 1);
lcd.print("VOLTAJ V= ");
lcd.print(vin);
delay(500);
} 

İlgili Mesajlar

4 üzerinden “Arduino LCD Voltmetre Yapımı” düşünenler;

 1. Kaan Tuğra Polat dedi ki:

  arduino ile Voltmetre yapımı adlı devrede malzemeye I2C LCD Ekran diye girmişsiniz ama koda bakarsak sadece normal LCD ekran kullanmışsın Ha eğer I2C modüllü kullandıysan LiquidCrystal_I2C kütüphanesi kullanman gerekirdi kodda LiquidCrystal_I2C kütüphanesi kullanmamışsın kodu düzelt kütüphaneyi LiquidCrystal_I2C kullan ondan sonra LiquidCrystal_I2C lcd (0x27 16,2); yaz öyle yayınla

  1. Mert Çeçen dedi ki:

   Adamlar mantığını anlatmış zaten ister I2C modüllü bir lcd ile kullanırsın istersen 5110 lcd ile istersen de kafana göre bir program ile , bizim milletin eleştirmesi ve emir üslubu yüzünden hiç bir şey gelişmiyor çok biliyordun sen insanlara faydalı olup yayınlasaydın kardeş. Adamlar uğraşıp yayınlamış millete faydalı oluyor sen ne yapıyorsun

 2. Recep dedi ki:

  Merhaba
  arduino vin pininden giren voltajı ölçebilir miyiz ? eğer bunu ölçebilirsek nasıl yapabiliriz?

 3. Muhammed Ali dedi ki:

  Rica etsem projeyi yapan biri fotoğraf atabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir