Teknik Bilgiler

LCD Ekran İle Yazı Yazma

Merhaba Arkadaşlar, şimdi sizlere benim asıl konum olan ucuz yollarla proje yapma vakti.Burda lcd ekran ile çok basit kod yazarak nasıl eğleneceğimizi sizlere paylaşmak istiyorum.Yaklaşık 12 tl ye alabileceğimiz lcd ekran ile ilk işimiz BİLGİSAYARDAN ARDUINO sayfasını açarak.Kütüphane eklemek olacak şu da aşağıda sizlere gösterdiğim gibi.

Evet arkadaşlar aşağıdaki kısımda gördüğünüz gibi ARDUINO sayfamıza bu kütüphaneyi ekleyerek işe başlamamız gerekmekte olmayanlar ise internet yoluyla da indirme şansları vardır.

Gerekli Malzemeler

1 ADET LCD EKRAN 
1 ADET ARDUINO
YETERİ KADAR JUMPER KABLO 
1 ADET POTANSİYOMETRE

Evet arkadaşlar ilk bakışta karmaşık gelebilir tabikide ama yapabildiğim en basit şekilde sizlere sunmaya çalıştım. BURDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN YERLER VAR ARKADAŞLAR BU ALT KISMI OKUMANIZI ÖNERİRİM. Burda lcd ekran ile ilgilil 3-5 bilgi vericem arkadaşlar sizlere.Öncelikle (D0-D1-D2-D3) Pinler lcd deki pinler bunlar boş olacaktır arkadaşlar. Ve bu kıssımda ise yukarıda anlaşılmazsa diye bir de buraya dip not düşmek istiyorum.LCD ekranın son 2 ayağı artı ve eksi pinlerle ortak olmalıdır arkadaşlar oraya dikkatli şekilde enerji verelim. Devre şemasına dikkatli şekilde bakarak board üzerine kurulum yapalım.

#include <LiquidCrystal.h>
 
lcd(12,11,5,4,3,2);
 
void setup()
{
lcd.begin(16,2);
lcd.clear();
lcd.print("PROJE HOCAM");
lcd.setCursor(0,1);
lcd.print("LCD EKRAN");
 
}
 
void loop()
{
//PROJE HOCAM LCD EKRAN PROJESİ 
 
}

İstenilen Şekildede Tasarım Yapmak Mümkün Arkadaşlar.

Kodlar gördüğümüz üzere basit şekide yazılmıştır arkadaşlar.Ancak LCD ekran üzerinde birçok değişiklik mümkündür.Bunu ise xxxx1000 örnek olarak void setup üst kısmına yazarak da şekiller çıkarmak mümkündür isteyenlere yorum atarak onun hakkında da bilgi verebilirim arkadaşlar.

İlgili Mesajlar

Bir düşünce “LCD Ekran İle Yazı Yazma” ;

  1. mahmut dedi ki:

    Teşekkür ederim işime yaradı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir