3D baskı hizmeti ile ürün geliştirme işlemlerinizi hızlandıracak, yüksek kalite standartları gerektiren, üretim tekrarlanabilirliği sağlayacak ileri nesil 3D baskı prosesleri ile kompleks geometrilere sahip, ince detaylar barındıran endüstriyel tasarımlarınızı, modellerinizi ve prototiplerinizi fonksiyonel ve estetik beklentilerinizi karşılayarak üretiyoruz.

Özel donanım ve uygulama gerektiren 3D çıktı, günümüzde farklı amaçlar için tercih ediliyor. Sağlık, inşaat, otomotiv ve hediyelik eşya sektörleri gibi birçok alanda 3D baskı hizmeti kullanılıyor. Örneğin, uzun süren diş protezlerinin yerine daha hızlı bir şekilde 3D printer çıktısı alınarak diş protezi elde edilmesi için araştırmalar yapılıyor. Estetik cerrahide de benzer uygulamalar kullanılmaktadır.

Aynı şekilde otomotiv sektöründe, üretimi maliyetli ve uzun süren parçaların 3D çıktıları ile hızlı ve kolay bir şekilde elde edilmesi mümkündür. Zaman alıcı ve zahmetli üretim gerektiren malzemelerin 3D baskısı, zaman ve emek açısından tasarruf sağlayarak 3D baskı işlemini daha popüler hale getiriyor.

Bu gelişmelerin yanı sıra, fotoğrafçılık anlayışının değişmesi ve müşteri taleplerinin artması sonucu, 3D baskı hizmeti sunan firmalar da ortaya çıktı. Doruk Baskı gibi profesyonel firmalar, doğru ekipman ve malzemeler kullanarak istenilen görseli 3D printer çıktısı olarak sağlayabiliyor.

Herhangi bir görsel için 3D baskı almak isterseniz öncelikle mevcut görselin 3D çiziminin yapılması gerekiyor. İnternet üzerinden uygun formatta ücretli ya da ücretsiz 3D çizim dosyaları bulabilirsiniz. Eğer istediğiniz görseli bulamazsanız, 3D çizim programları kullanarak dosyayı kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Üretimlerimiz FDM yöntemiyle yapılmaktadır şimdilik en büyük baskı alanımız 290x290x350 mm ebatlarındadır. Gün geçtikçe makine parkurumuza yeni cihaz eklenmektedir.

3D Baskı Fiyat Hesaplama ( stl , obj )

 • Boyutlar : mm
 •          Fiyat : TL
mm

Dosyalarınızı Bize Yollayın

  3D baskı siparişi vermek için öncelikle fiyat çalışması yapmamız gerekiyor. Bu nedenle, STL veya OBJ uzantılı dosyanızı bize göndermeniz gerekmektedir. Dosya üzerinden size 3D baskı fiyatlandırması yapacağız. Eğer elinizde 3D model dosyası yoksa, size yardımcı olabiliriz ancak ekstra bir ücretlendirme yapılacaktır.

  Fiyatlandırma işleminden sonra, fiyat sizin için uygunsa web sitemiz üzerinden dosyayı tarafımıza gönderebilirsiniz. Siparişinizle ilgili bilgileri takip edebilmeniz için Whatsapp hattımıza çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca, 3D modelinizin olmadığı görselleriniz için Whatsapp veya e-posta yoluyla dosyalarınızı bize iletebilir, sipariş detaylarınızı anlık olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  3 boyutlu baskı nedir? Üç boyutlu baskı (3D Printing); bir çok farklı tanımlamaları olmakla birlikte en genel ifadeyle sanal formda (digital) tasarlanan bir nesnenin katmanlı üretim tekniğiyle katı modele dönüştürülmesidir.¹
  3D baskı ya da üç boyutlu baskı; Vikipedia’da sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemi olarak tanımlanmaktadır. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise üç boyutlu yazıcı adı verilmektedir. Baskılar birçok türde hammaddenin kullanılması ile yapılabilmektedir.
  Başka bir deyişle 3D baskı, bilgisayar ortamında bulunan sayısal dosyaların fiziksel nesnelere dönüştürülmesi işlemine verilen ad olarak da tanımlanabilir.

  3D baskı için yer yer “katmanlı imalat” terimi de kullanılmaktadır. 3D basılı bir nesnenin oluşturulması için katman süreçleri kullanılır. Bir katkı işleminde, nesne oluşturuluncaya kadar art arda malzeme katmanları yerleştirilerek bir nesne üretilir. Bu tabakaların her biri, sonuçta elde edilen nesnenin (bir prototip, kalıp, vb. obje) ince dilimli bir yatay kesiti olarak görülebilir.

  3 boyutlu baskı için öncelikle yazıcının üreteceği üç boyutlu modelin oluşturulması gereklidir. Bu iki şekilde mümkündür, ilki üç boyutlu tasarım yapılabilen CAD (bilgisayar destekli tasarım) yazılımları kullanılarak model oluşturmaktır. Diğeri ise, mevcut bir üç boyutlu nesnenin 3d tarayıcı ile modelini almaktır.

  Elimizde herhangi bir şekilde elde edilmiş 3d model verisi olduğu sürece, 3d yazıcılarda baskı işlemi yapılabilir. Böylelikle, 3d yazıcıların sunduğu imkanlar kullanılarak hızlı prototipleme yapma imkanına kavuşmuş oluruz. 3D baskı hizmeti bizlere düşük adetli ürün imalatı sunar. 3D baskı ile üretilen prototiplerinizi hem müşteri sunumlarında, hem de kendi imalat süreçlerinizi iyileştirmek maksadıyla kullanabilirsiniz.

  3 Boyutlu Baskı Nasıl Yapılır? 3 Boyutlu yazıcılarda baskı alma süreci ilk olarak tasarımın modellemesi ile başlar. Modelleme için yapılacak tasarımın niteliği de göz önüne alınarak 3 boyutlu tasarım programlarından ( Blender, Maya, Zbrush, Sketchup, Solidwork, Fusion 360, vb.) biri tercih edilebilir. Modelleme esnasında bir başka göz önünde tutulması gereken konu ise kullanılacak yazıcı teknolojisinin özelliğine göre (SLA, FDM vb.) modelin en sorunsuz baskıyı verecek tarzda (örneğin; FDM yazıcı için desteklerden olabildiğince kaçınmak) tasarlanmasıdır. Model tasarlandıktan sonra 3d yazıcı için komutlar üretecek yazılımlar için gerekli (stl ve obj. vb.) formatta çıktı alınır.
  Tasarım dosyası yazıcının anlayabileceği komutları (G-code) üretmek üzere bir arayüz programına (cura, zaxe, vb.) aktarılır. Bu program aracılığıyla baskı materyali, destek yöntemi vb seçenekler düzenlendikten sonra katmanlara göre dilimleme (slice) işlemi yapılır. Program ürettiği Gcode ile fdm yazıcılar için yazıcının eksendeki hareketlerini ısı vb değerleri düzenler ve yazıcıya komut olarak gönderir. Yazıcıda yazdırmaya başlatıldığında yazıcı bu komutlara göre baskıya devam eder ve sensörleriyle ısıyı takip eder. Sla yazıcılarda ise ışığın şiddeti ve kürlenme zamanına göre her katman için ayrı komutlar üretilerek G-code oluşturulur.

  3 Boyutlu Baskının Avantajları Nelerdir? 3 Boyutlu Yazdırma, 3B modeli katmanlara ayıran bir yöntemdir. Her katman 0.1 mm kalınlığında plakalardan oluşmaktadır. Oluşturulan plakalar birbiri üzerine kaynayarak model oluşturulur. Bu yönüyle bir bloğu kesme ve frezeleme ile yapılan talaşlı imalattan farklılık göstermektedir. Geride atık bırakmadığı gibi üretimde de esneklik ve yaratıcılık sağlamaktadır. Ayrıca 3 boyutlu yazdırma küçük miktarlarda üretime uygun olduğundan plastik enjeksiyon teknolojisine göre daha ekonomik çözümler üretebilmektedir. Kalıba gerek duymadan sadece tasarımda yapılacak değişiklikle üretilen ürünün değişimine imkan sağlamaktadır. Bir başka avantajı ise diğer üretim metodlarıyla üretiminin zor veya imkansız olduğu modelleri üretebilmesidir. Bu yönüyle tasarımcılara limitlerin ötesinde esneklik ve yaratıcılık imkanı sunmaktadır.

  3 Boyutlu Baskının Yaygın Kullanım Alanları Nelerdir? 3 Boyutlu baskı teknolojisi sıklıkla yeni parçaların üretiminde hızlı metal ve plastik prototiplerin üretiminde kullanıldığı gibi nihai ürün üretiminde de kullanılmaktadır.
  3 boyutlu baskı teknolojisinin günümüzde ana kullanım alanları;

  • Prototipleme
  • Özel parça üretimi
  • Hobi ve ev gereçleri üretimi

  Yakın gelecekte tıp (vücut parçaları), binalar ve araçlarda da kullanılması beklenmektedir.
  3 boyutlu baskı, pratikliği sayesinde tasarım ve prototipleme sürecinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tasarımı, üretmek, değiştirmek, karşılaştırmalı üretim yapmak saatler, haftalar içinde mümkün olduğundan aylar süren süreci kısaltmaktadır. Yıllar içinde yazıcıların fiyatlarının düşmesi sayesinde küçük işletmelerin de kullanımı her geçen yaygınlaşmaktadır. Ayrıca dişçilikte alçı diş kalıpları yerine reçine kalıpları ve döküm modellerin kullanımı, yine kuyumculuk sektöründe kullanılan mum modeller yerine döküm reçinesiyle üretilen modeller her geçen gün yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Yine 3 boyutlu yazıcılar ile havacılık, askeri, biyomedikal, dişçilik vb. alanlarda özel parçalar üretilmektedir.Bu üretim teknolojisinde ihtiyaç duyulan nihai parçaların dayanıklılığı ile parçaların üretim hızını artırmaya yönelik önemli yeni teknolojik gelişmeler devam etmektedir.
  3 Boyutlu yazıcı teknolojisinin bir başka yaygın kullanım alanı ise hobi ve ev gereçleridir. Burada karşılaşılan en büyük güçlük modelin 3 boyutlu tasarımına ihtiyaç duyulmasıdır. Tasarım için ücretli/ ücretsiz CAD programları (Fusion 360, solidworks, blender, sketchup vb.) mevcut olduğu gibi yine ücretli/ücretsiz hazır modelleri (stl, obj vb. formatta) kullanıcıların hizmetine sunan web sitelerinin yaygınlaşması ve S43D gibi tasarım hizmeti veren işletmeler sayesinde bu sınırlamalar ortadan kalkmaktadır.
  3 Boyutlu baskı teknolojisinin gelecekte tıp (ilaç, organ vb), tekstil (giyim, ayakkabı vb), konut (düşük maliyetli konut üretimi vb), otomotiv, havacılık ve uzay sanayinde gibi değişik sektörlerde daha yaygın kullanılması beklenmektedir. Tahminlere göre yakın gelecekte 3 d baskı teknolojisi %18 artışla 2025 yılında 8.4 milyar dolarlık bir pazara sahip olması beklenmektedir.

  3 Boyutlu Baskı Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Katman teknolojisi ile 3 boyutlu yazıcı tasarımına ilişkin ilk yayınlar 1970 yılına dayanmaktadır.3D yazıcı için ilk patent başvurusu ise 1981 yılında Japon Dr. Hideo Kodama’nın lazer ışınıyla reçinenin kürlenme teknolojisiyle (SLA) çalışan hızlı prototipleme cihazı için yapılmıştı. Kodama finansal sorunlar nedeniyle projeyi tamamlayamadı. 1984 yılında ise Charles Hull ilk SLA (stereolithography) yazıcıyı üretmeyi başardı. Charles’in kurduğu “3D Systems” şirketi 1986’da ilk ticari yazıcıyı üretti. Aynı yıl Teksas üniversitesinden Carl Deckard bir başka teknolojiyle çalışan (SLS; selective laser sintering) 3 boyutlu yazıcı patenti için başvurdu. Bunu 1989 yılında Scott Crump’un ilk FDM (fused deposition modeling ) 3 boyutlu yazıcısı izledi.


  Takip eden 20 yıl boyunca 3 boyutlu yazıcılar işletmelerde kullanılıp gelişmeye devam etti. 2005 yılında ise Dr Gordon 3 boyutlu yazıcıları herkese ulaştırmayı amaçlayan RepRap projesini başlattı. Açık kaynak kodlu bir yazılım ile başlayan proje Maketbot markalı ilk 3 d yazıcısını üretti. Böylelikle 3 boyutlu yazıcılar daha yaygın hale gelmeye başladı. Günümüzde kolay kullanımı ucuz maliyeti ile daha da yaygın hale gelmektedir.

  En Yaygın 3 Boyutlu Yazıcı Teknolojileri Nelerdir? Yaygın olarak üç değişik 3d baskı teknolojisi kullanılmaktadır. Bunlar FDM (fused deposition modeling) SLA (stereolithography), SLS (selective laser sintering) teknolojileridir. Kullanım kolaylığı ve ucuzluğu nedeniyle prototip ve son ürün üretimlerinde en yaygın olarak kullanılanı FDM teknolojisidir.14 FDM, yazıcılar exksrüzyon ile ileriye doğru sürülen materyalin ısıtılıp nozzle denen uçtan akıtılması ile aşağıdan yukarı doğru katmanların örülmesi esasına dayanan bir baskı şeklidir. Kızak ve miller vasıtasıyla nozzle x,y ve z eksenlerinde hareket ederek tabladan itibaren yukarı doğru obje meydana getirilir. Baskı esnasında sensörler yardımıyla istenilen sıcaklık değeri kontrol edilerek sıcaklık basılan termoplastiğin niteliğine göre ayarlanır. Değişik nitelikte termoplastikler kullanılabildiği gibi metal veya metal katkılı materyaller kullanan çeşitleri de mevcuttur.
  Bir diğer teknoloji ise SLA teknolojisidir. Bir tank içindeki reçine(resin) denilen bir sıvının lazer veya gün ışığı gibi çeşitli dalga boylarında ışığa maruz bırakılması ile “kürleme” denilen katılaştırma işlemi gerçekleştirilir. Tasarlanan model yine aynı formatta yazıcının arayüz programına aktarılır ve burada ışının siddeti ve zamanı her katman için ayarlanıp G-code üretildikten sonra baskıya başlanır. Daylight modelleri her katmanda aynı anda ışık yaydığından lazere göre daha hızlıdır. Kullanım zorluğu ve pahalı olması nedeniyle daha az tercih edilirken baskı hassasiyeti yüksek olduğundan daha ziyade kuyumculuk, dişçilik gibi sektörlerde kullanılmaktadır.

  3 boyutlu baskı fiyatı nasıl hesaplanır? 3b baskı fiyatı hesaplanırken şu faktörler kullanılır:

  • Modelin Boyutları (hacim): Kullanılacak dolgu malzemesi miktarını doğrudan etkileyen bir faktör olarak maliyet hesabımızın temel unsurlarındandır.
  • Baskı Çözünürlüğü: 3d baskısı yapılacak modelin katmanları 50 mikron ile 400 mikron arası detayda basılabilmektedir. Ne kadar ince baskı alınırsa o kadar çok baskı malzemesi harcanacağından ve baskı süresi uzayacağı için maliyet hesabında etkilidir.
  • Baskı Süresi: Baskıda kullanılan 3d yazıcının ne süre ile söz konusu projeye bağlı olarak çalışacağı, üretilen nesnenin maliyetine doğrudan etki eden bir diğer faktördür.
  • Baskı Modelinin Doluluğu: Üretilecek 3 boyutlu nesnenin dış yüzeyinin detayı kadar, iç hacminin ne yoğunlukta dolulukta olacağı da harcanacak baskı maddesi ve zaman açısından etkili bir diğer faktördür.

  Örnek 3D Baskı Fiyatlandırılması : Ağırlığı 100 gr, baskı süresi 7 saat olan parçanın üretim maliyeti : 100 x 0,75 + 7×10= 145,00 ₺ dir.

  3D Baskı Referansları