Teknik Bilgiler

Arduino İle DHT11 Sıcaklık ve Nem Sensörü Kullanımı

DHT11 sıcaklık ve nem modülü, çevresel verileri ölçmek için oldukça popüler bir sensördür. Bu modül, sıcaklık ve nem değerlerini çok küçük bir mikroişlemci üzerinden okur ve bunları bir mikrodenetleyici gibi Arduino gibi bir platforma aktarmaya yardımcı olur. Bu veriler, bir projenin gereksinimlerine göre değişebilir ve çeşitli uygulamalarda kullanılabilir, ancak en yaygın olarak, bu veriler nemli ortamlar için nem kontrol sistemleri, sıcaklık ve nem ölçerek verimli tarım yapmak veya sıcaklık ve nem verilerini kaydederek klima veya ısıtma sistemlerini optimize etmek gibi amaçlar için kullanılır.

DHT11 modülünü kullanmak için öncelikle bir DHT11 library (kütüphane) indirmeniz gerekir. Bu library, DHT11 modülünün çalışmasını kolaylaştırarak verileri okumanıza ve işlemenize olanak tanır. Library’i indirdikten sonra, aşağıdaki adımları izleyerek DHT11 modülünü kullanabilirsiniz:

 1. Bağlantıyı Kurun: DHT11 modülünün pinlerini Arduino’nun pinlerine bağlayın. Örneğin, modülün “VCC” pinini Arduino’nun “3.3V” pini, “Data” pinini “2” pini ve “GND” pinini de “GND” pini ile bağlayın. Bu bağlantılar, verileri okuma ve gönderme sürecini sağlar.

 2. Kodu Yazın: Arduino IDE’ye aşağıdaki kodu yazın:

#include <dht.h>

dht DHT;

void setup() {
 Serial.begin(9600);
}

void loop() {
 int chk = DHT.read11(2);
 Serial.print("Temperature: ");
 Serial.print(DHT.temperature);
 Serial.print("°C");
 Serial.print("\tHumidity: ");
 Serial.print(DHT.humidity);
 Serial.println("%");
 delay(1000);
}
 1. Kodu Yükleyin: “Upload” düğmesine tıklayın ve kodu Arduino’ya yükleyin.

 2. Verileri Okuyun: Serial Monitor’u açın ve sıcaklık ve nem değerlerini görüntüleyin. Her bir okuma için 1 saniye bekleyin ve verileri görüntüleyin.

Bu şekilde, Arduino ile DHT11 sıcaklık ve nem modülünü kullanabilirsiniz. Not: Kodu yazarken modülün pin bağlantılarını ve sıcaklık ölçümünde kullanılan pin numarasını kontrol edin.

Arduino UNO R3 Klon – (USB Chip CH340)

(1 müşteri incelemesi)
185,00 TL

Arduino UNO R3 Klon – USB Kablo Hediyeli – (USB Chip CH340) ; Atmega328 temelli bir mikrodenetleyici kartıdır. Üzerinde 14 adet dijital giriş/çıkış pini (6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 6 analog giriş, 16Mhz kristal, usb soketi, güç soketi, ICSP konektörü ve reset tuşu bulundurmaktadır. Kart üzerinde mikrodenetleyicinin çalışması için gerekli olan her şey bulunmaktadır. Kolayca usb kablosu üzerinden bilgisayara bağlanabilir, adaptör veya pil ile çalıştırılabilir.

DHT11 Isı ve Nem Sensörü

59,00 TL
DHT11 Isı ve Nem Sensör Kartı, üzerinde DHT11 sensörü bulunan, bağlantıları çekilip breadboard veya farklı kullanımlar için kolaylaştıtılmış hale sokulmuş modüldür.DHT11 sıcaklık ve nem algılayıcı kalibre edilmiş dijital sinyal çıkışı veren gelişmiş bir algılayıcı birimidir. Yüksek güvenilirliktedir ve uzun dönem çalışmalarda dengelidir. 8 bit mikroişlemci içerir, hızlı ve kaliteli tepki verir. 0 ile 50°C arasında 2°C hata payı ile sıcaklık ölçen birim, 20-90% RH arasında 5% RH hata payı ile nem ölçer.

Erkek-Erkek Jumper Kablo 20 Adet

18,00 TL

20 adet tekli jumper kablo, kablo uzunlukları 20 Cm’dir. Kablolar görselde ki gibi birbirine yapışık olarak gelmektedir. prototipleme çalışmalarınız ve projelerinizde ihtiyacınıza göre ayırıp kullanabilirsiniz.Bu bağlantı kabloları 2,54 mm’lik standart pinlere göre dizayn edilmiştir.Breadboard üzerinde yapacağınız uygulamalarda, Arduino, Raspberry veya pcDuino ile yapacağınız çeşitli çalışmalarda kullanabilirsiniz.

LCD Ekranda Sıcaklık ve Nem Değerlerini Gösteren Kod

#include <Wire.h>
#include <dht.h>
#include <LiquidCrystal_I2C.h>

dht DHT;
LiquidCrystal_I2C lcd(0x27, 16, 2);

void setup() {
 Serial.begin(9600);
 lcd.init();
 lcd.backlight();
}

void loop() {
 int chk = DHT.read11(2);
 lcd.clear();
 lcd.setCursor(0, 0);
 lcd.print("Temp: ");
 lcd.print(DHT.temperature);
 lcd.print("°C");
 lcd.setCursor(0, 1);
 lcd.print("Humidity: ");
 lcd.print(DHT.humidity);
 lcd.print("%");
 delay(1000);
}

İlgili Mesajlar

Bir düşünce “Arduino İle DHT11 Sıcaklık ve Nem Sensörü Kullanımı” ;

 1. ege dedi ki:

  lcd ekranın olduğu devre şeması paylaşabilirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir