Projelerimiz

Arduino ile Sd Karttan MP3 Ses Dosyası Çalma

Arduino ile SD karta yükelenen melodiyi serial monitordan gönderilen komuta göre çalınması sağlanmıştır.Bu uygulama ileriki seviyelerde sesli komutlara cevap verebilen yapay zeka uygulamasında kullanılacaktır.Sizden kendi projelerinize uygulayabilirsiniz.Uygulamada 1 tane melodi var.Siz melodi eklemek isterseniz melodi dosyasının adı kodda belirtilen isimlerle aynı olması gerekir.

Bu proje gelecekte büyük rağbet görecek bir uygulama alanının parçasıdır.Yapay zeka uygulamaları çalışmaları büyük firmalar tarafından argesi yapılan ciddi bir sektör.Bu sektör için ülke olarak şimdiden hazırlanmamız gerekmektedir.Bu tarz basit uygulamaları daha da geliştirerek büyük projeler haline getirilmesi gerekmektedir.Bu yüzdende proje paylaşımına büyük önem gösteriyoruz.

Malzemeler:

 1. Arduino uno
 2. Sd kart modul
 3. Sd kart
 4. Hoparlör

Şekildeki gibi devre bağlantılarımızı yapalım. Sd kart modül SPI protokolüne göre haberleştiği için arduino modellerinde SPI pinleri değişiklik gösterir. Farklı model kullanırsanız pinlerini o modelin SPI pinlerine göre takmalısınız.

Mp3 dosyasını wav formatına dönüştürmelisiniz. Online wav conventer sitesinde dönüştürme işlemini yapabilirsiniz. Mp3 dosyasını aşağıdaki gibi 8 bit 32000 Hz Stereo olarak ayarlayıp convert file butonuna tıklayın. İndirdiğiniz dosyaları direk sd kartınıza yükleyin.

Yazılım Kısmı:

Mp3 modül kullanmadan sd karttan audio wav ses dosyası olarak çalmak için kütüphane kullanıyoruz. Aşağıdaki bağlantıdan kütüphaneyi indirebilirsiniz.

Kütüphane : SimpleSDAudio

Arduino kod:

#include <SimpleSDAudio.h>
  
void setup()
{ 
  
 SdPlay.setSDCSPin(4); // sd kart cs pini
  
 if (!SdPlay.init(SSDA_MODE_FULLRATE | SSDA_MODE_MONO | SSDA_MODE_AUTOWORKER))
 {
 while(1); 
 } 
  
 if(!SdPlay.setFile("music.wav")) // müzik dosya adı
 {
 while(1); //dosya bulunamassa durdur
 } 
}
  
void loop(void) {
  
 SdPlay.play(); // seçilen dosyayı çal
  
 while(!SdPlay.isStopped()) { // müzik bittiğinde tekrar çal
 ; 
 }
}

Hoparlörün artı pini arduino mega hariç diğer modellerde dijial 9. pine, arduino megada ise dijital 44. pine takınız. Kodda hoparlör pinini belirtmiyoruz. Kütüphane otomatik olarak bu pinlerden çıkış vermiş.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir