Projelerimiz

Arduino ile Sd Karttan MP3 Ses Dosyası Çalma

Arduino ile SD karta yükelenen melodiyi serial monitordan gönderilen komuta göre çalınması sağlanmıştır.Bu uygulama ileriki seviyelerde sesli komutlara cevap verebilen yapay zeka uygulamasında kullanılacaktır.Sizden kendi projelerinize uygulayabilirsiniz.Uygulamada 1 tane melodi var.Siz melodi eklemek isterseniz melodi dosyasının adı kodda belirtilen isimlerle aynı olması gerekir.

Bu proje gelecekte büyük rağbet görecek bir uygulama alanının parçasıdır.Yapay zeka uygulamaları çalışmaları büyük firmalar tarafından argesi yapılan ciddi bir sektör.Bu sektör için ülke olarak şimdiden hazırlanmamız gerekmektedir.Bu tarz basit uygulamaları daha da geliştirerek büyük projeler haline getirilmesi gerekmektedir.Bu yüzdende proje paylaşımına büyük önem gösteriyoruz.

Malzemeler:

 1. Arduino uno
 2. Sd kart modul
 3. Sd kart
 4. Hoparlör

Arduino Uno R3 +USB Kablo

(4 müşteri incelemesi)
320,00 TL
Arduino’nun son versiyonu olan klon geliştirme kartıdır, orjinal üründen kullanım ve yazılım olarak fark yoktur bu sebepten dolayı tavsiyemizdir. Dıp kılıf entegre kullanılmıştır, Usb kablo ürün yanında gönderilmektedir Klon Arduino üzerinde orjinalinde olduğu gibi ATmega328 işlemcisi bulunmaktadır. Kullanım olarak bir farkı olmadığı için uygun fiyatlı bu ürünü  tercih edilebilirsiniz. Tüm ürünlerimizde olduğu gibi bu ürünümüzün de her zaman arkasında durarak sizlere tavsiye etmekteyiz.
Atmega328 temelli bir mikrodenetleyici kartı olan Arduino Uno Üzerinde 14 adet dijital giriş/çıkış pini (6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 6 analog giriş, 16Mhz kristal, usb soketi, güç soketi, ICSP konektörü ve reset butonu bulundurmaktadır. Kolayca usb kablosu üzerinden bilgisayara bağlanabilir, adaptör veya pil ile hemen çalıştırabilirsiniz.

Sandisk 32 Gb Class 10 Ultra MicroSD Hafıza Kartı

99,00 TL

Akıllı telefonlar, tabletler ve Raspberry türünde SBC için ideal kullanıma sahiptir.Farklı sistemler veya depolama amacıyla da kullanabilirsiniz.

Şekildeki gibi devre bağlantılarımızı yapalım. Sd kart modül SPI protokolüne göre haberleştiği için arduino modellerinde SPI pinleri değişiklik gösterir. Farklı model kullanırsanız pinlerini o modelin SPI pinlerine göre takmalısınız.

Mp3 dosyasını wav formatına dönüştürmelisiniz. Online wav conventer sitesinde dönüştürme işlemini yapabilirsiniz. Mp3 dosyasını aşağıdaki gibi 8 bit 32000 Hz Stereo olarak ayarlayıp convert file butonuna tıklayın. İndirdiğiniz dosyaları direk sd kartınıza yükleyin.

Yazılım Kısmı:

Mp3 modül kullanmadan sd karttan audio wav ses dosyası olarak çalmak için kütüphane kullanıyoruz. Aşağıdaki bağlantıdan kütüphaneyi indirebilirsiniz.

Kütüphane : SimpleSDAudio

Arduino kod:

#include <SimpleSDAudio.h>
  
void setup()
{ 
  
 SdPlay.setSDCSPin(4); // sd kart cs pini
  
 if (!SdPlay.init(SSDA_MODE_FULLRATE | SSDA_MODE_MONO | SSDA_MODE_AUTOWORKER))
 {
 while(1); 
 } 
  
 if(!SdPlay.setFile("music.wav")) // müzik dosya adı
 {
 while(1); //dosya bulunamassa durdur
 } 
}
  
void loop(void) {
  
 SdPlay.play(); // seçilen dosyayı çal
  
 while(!SdPlay.isStopped()) { // müzik bittiğinde tekrar çal
 ; 
 }
}

Hoparlörün artı pini arduino mega hariç diğer modellerde dijial 9. pine, arduino megada ise dijital 44. pine takınız. Kodda hoparlör pinini belirtmiyoruz. Kütüphane otomatik olarak bu pinlerden çıkış vermiş.

İlgili Mesajlar

3 üzerinden “Arduino ile Sd Karttan MP3 Ses Dosyası Çalma” düşünenler;

 1. ismail furkan KADAYIFCI dedi ki:

  merhaba;
  Çocuğum için bir işitsel devre yapmak istiyorum 5 buton koymak ve butonlara bastığında 1. de dede sesini 2. butonda amca sesini çaldırmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim yani her sesi Butonlara aktarabilir miyim ?

  1. Proje Hocam dedi ki:

   Her ses için ayrı bir kayıt alıp bu kayıtları butona if komutu ile atayabilirsiniz.

 2. Ahmet dedi ki:

  Jumper kablolarının cinsi fark ediyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir