Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Kendinize Cep Telefonu Yapın Arduino
5

Kendinize Cep Telefonu Yapın Arduino

Yazar : Murat Duran19 Ağustos 2015

Piyasada birçok firma ürettikleri cep telefonlarını satmaktalar.Sınırsız ürün seçeneği arasından bir cep telefonunu seçiyorsunuz.Özellikleri ve tasarımı açasından birbirinden farklı modellerle karşılaşıyorsunuz.Hiç kendi cep telefonunuzu kendiniz yapmayı düşündünüzmü ? Eğer düşünmediyseniz bu proje tam size çünkü düşünmüş olsaydınız yapardınız 🙂

Bu cep telefonu dışarıdan satın alabileceğiniz türden olmayacak size özel olacak ve en avantajlı yönü ise sizin maker kimliğinizi sonuna kadar yansıtacak.Çok estetik durmasa da dokunmatik ekranı sayesinde çok işlevsel bir telefon.

Mazlemelerimiz

1- Arduino UNO
2- GSM/GPRS Shield
3- TFT 2.8″ Dokunmatik Shield
4- Lipo pil 1500 mAh
5- Hoparlör
6- GSM Anten
7- Mikrofon

Bağlantı şemasına gerek yok zaten arduino ile shield desteği olduğundan direk üzerine bağlayarak kullana bilmektesiniz.Sırasıyla Arduino , GSM/GPRS shield , TFT ekran şeklinde bağlantısını gerçekleştiriyorsunuz.Lipo bataryayı gsm/gprs shield üzerindeki güç girişine bağlıyorsunuz.Telefonunuzun iyi çekmesi için anten çıkışına ister normal anten bağlayın isterseniz kendinizin de yapabileceği bakır tel bağlayabilirsiniz.

Daha sonra telefonunuzun ses giriş ve çıkışı için birer adet mikrofon ve hoparlör bağlanmanız gerekmektedir.GSM/GPRS shield üzerinde bulunan girişlere bağlayınız.İşin donanım kısmını bitirdiyseniz eğer yazılımı yükleyebilirsiniz.Aşağıdaki linkten arduino kodlarını indire bilirsiniz.Yukarıdaki videoda benzer bir projeyi izleyebilirsiniz.Burada kullanılan malzemeleri kullanarak yapılmış sadece yazılımı farklı.

Arduino Telefon Kodları İndir

Programın döngüsünde ekran çözünürlüğü 240×320 piksel olarak ayarlanıyor.

void loop(void) {
TS_Point p;

if (ts.bufferSize()) {
p = ts.getPoint();
} else {
// this is our way of tracking touch 'release'!
p.x = p.y = p.z = -1;
}

// Scale from ~0->4000 to tft.width using the calibration #'s
if (p.z != -1) {
p.x = map(p.x, TS_MINX, TS_MAXX, 0, tft.width());
p.y = map(p.y, TS_MINY, TS_MAXY, 0, tft.height());
Serial.print("("); Serial.print(p.x); Serial.print(", ");
Serial.print(p.y); Serial.print(", ");
Serial.print(p.z); Serial.println(") ");
}

 

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
63%
İlginç
16%
Eh İşte
3%
Anlamadım
6%
Kötü
2%
Berbat
11%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
5 YORUMLAR

YORUM YAP