Taktiksel İzleme Sistemi

Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı

Silahlı bir personelin sağlık istatistiklerini/analitiğini izlemek için tasarlanmış gömülü bir yeni nesil taktik kıyafet sistemini sunuyoruz, Taktik yelek üzerindeki birden fazla sensörden veri çeken ve bu bilgiyi LoRaWAN (Uzun Menzilli Geniş Alan Ağı) teknolojisini kullanarak gönderen yerleşik bir entegre CPU’ya sahiptir. Bu bilgiler her takım elbiseye göre veri tabanına kaydedilir ve gerçek zamanlı olarak veya her bireye göre görüntülenebilir.

Sensörler Sıcaklık , Nabız, Oksijen , Zehirli Gaz , Radyoaktivite Ölçer , Giyilebilir Vurulma Yeleği,,Termal Görüş Kamerası
TeknolojiLoraWan , Wifi , GPRS gateway altyapısı ile kesintisiz haberleşme sistemi.
MalzemeIP67
Kullanım AlanıDış Ortam
Batarya18650 Li ion
YazılımPython Kripto Yakın Haberleşme Yazılımı

Silahlı kuvvetler, herhangi bir ülkenin en ayrılmaz parçalarından biridir. En düşmanca ve kritik ortamlardan birinde sürekli olarak hem zihinsel hem de fiziksel zorluklarla karşı karşıya kalırlar. Bu askerler her zaman risk altındadır ve talihsiz bir olayla karşılaştıklarında, anlık tıbbi yardımdan izole kalırlar. Bu durumlarda, biriken verilerden hangi bireyin acil tıbbi yardıma ihtiyacı olduğu ve hangisinin son derece iyi performans gösterdiği ve yükselme için tercih edilen bir aday olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılabilmesi için her bir bireyi gerçek zamanlı olarak izlemek esastır. Silahlı bir personelin sağlık istatistiklerini/analitiğini izlemek için tasarlanmış gömülü bir yeni nesil taktik kıyafet sistemini sunuyoruz, Taktik yelek üzerindeki birden fazla sensörden veri çeken ve bu bilgiyi LoRaWAN (Uzun Menzilli Geniş Alan Ağı) teknolojisini kullanarak gönderen yerleşik bir entegre CPU’ya sahiptir. Bu bilgiler her takım elbiseye göre veri tabanına kaydedilir ve gerçek zamanlı olarak veya her bireye göre görüntülenebilir.

MUHAFIZ ile sadece askerin izini sürmekle kalmayıp, aynı zamanda bu verileri her bir bireyin kalıplarını ve modellerini oluşturmak için kullanan bir yaklaşım benimsemek istedik, böylece her bir bireyi sadece biyolojik geçmişine göre değil aynı zamanda profiline göre de ayırt etmek için kullanılabilecektir.

Giyilebilir cihazlarla çalışırken ergonomik olarak uyum sağlamaları gerekir, akılda tutulması gereken üç ana ilke iletken malzemelerin kullanılması, elektroniği giysiye uyacak şekilde minyatürleştirmesi ve iyi bir kablosuz teknoloji seçiminin yapılmasıdır. Bu nedenle, herhangi bir uygulama için doğru kablosuz iletişimi seçmek, mevcut birçok farklı kablosuz teknoloji, frekans, protokol, uzun vadeli destek ve hepsinden önemlisi güç tüketimi ve veri iletim hızının incelenmesini gerektirir

En kullanışlı kablosuz teknolojilerden ikisi Bluetooth ve Wi-Fi’dir, ancak ne yazık ki kısa olmaları nedeniyle menzil alımı kısa olması nedeniyle, düşüncelerimizin hemen dışında alındı sonuç olarak LoRaWAN (Uzun Menzilli Geniş Alan Ağı) kullanmayı daha uygun gördük.