6 Eksen Robot Kol

Koç Üniversitesi

6 eksenli robot kol elektromekanik bir sistem olarak başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Özellikle endüstri 4.0 çerçevesinde robot kolların üretim sahasında ve proseslerin her evresinde görülme sıklığı çok artmıştır. Yaptığımız bu 6 eksenli robot kol yardımı ile üretim bantlarında seçme ayırma işlemlerinin yanında yeniden yapılan yazılımsal değişiklikler sayesinde endüstriyel raf sistemlerinde raf düzenleyici olarak da kullanılabilecektir. 

Sensörler Renk Sensörü
TeknolojiStep Motor, Wifi
MalzemeABS
Kullanım Alanıİç Ortam
Güç Kaynağı24V 20 Amper
YazılımRos

Tüm prosesler sonucunda 6 eksenli robot kol elektromekanik bir sistem olarak başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Özellikle endüstri 4.0 çerçevesinde robot kolların üretim sahasında ve proseslerin her evresinde görülme sıklığı çok artmıştır. Yaptığımız bu 6 eksenli robot kol yardımı ile üretim bantlarında seçme ayırma işlemlerinin yanında yeniden yapılan yazılımsal değişiklikler sayesinde endüstriyel raf sistemlerinde raf düzenleyici olarak da kullanılabilecektir. Böylelikle gerek kalite-kontrol gerek seçme ayırma işlemleri gerekse raf düzenleme sistemleri için kullanılan personel ihtiyaçları yerine bu robot kollar tercih edilebilecektir.

Robot kolun nihai ürün olarak şekli görülmektedir. Gerçekleştirilen robot kolun hedeflenen yükü kolaylıkla taşıması ile birlikte kullanılması amaçlanan alanlarda gayet olumlu sonuç elde edildiği görülmüştür. Uç işlevcisinin tasarlanırken özellikle geniş açılma kapasitesine ve ucun dişlilere sahip olmasına dikkat edilmiştir. Çalışma sonunda bu konuda elde edilen başarılı sonuçlar sayesinde tutucunun büyük çaplı nesneleri tutmasına ve nesneleri rahatça kavramasına tasarımda dikkat edilen bu özelliklerin yüksek oranda kolaylık sağladığı gözlemlenmiştir.

İlgili Projeler