Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Arduino Programlama
1

Arduino Programlama

Yazar : Murat Duran2 Ağustos 2017

Bu yazımızda Arduino programalam için alternatif yöntemlerden bahsetmeye çalışacağız.Bildiğiniz gibi arduino son yılların popüler elektronik kartlarından birtanesi fiyatı ve performası ile 7 den 70 e herkese hitap etmekte.Basit projelerden çok karmaşık projelere kadar birçok yerde kullanabilmektesiniz.Arduino nasıl programlanır neler gerekli , programlarken nelere dikkat edilme bunları anlatacağız.

Arduino programlamak için gereken malzemeler

  • Arduino Modellerinden Herhangi Birisi
  • USB kablo

Öncelikle arduino.cc resmi sitesinden son sürüm bir arduino IDE indirmeniz gerekmektedir.İndirdiğiniz IDE yi bilgisayarınıza kurun.Standart Next > Next farklı birşey yok.Programı kurduktan sonra ekran görüntünüz aşağıdakine benzer birşey olacaktır.

Daha sonra arduino kartınızı bilgisayarınıza USB ile bağlayınız.Orjinal bir arduino kullanıyorsanız bilgisayarınız arduino kartınızı otomatik olarak tanır ve size bir COM portu atar.Eğer klon bir arduino kullanıyorsanız.Buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bilgisayarınız com portu adadıktan sonra arduino programında Tools > Serial Port sekmesinde COM portunu seçmeniz gerekiyor.Ardından yine Tools > Board sekmesinden kullandığınız arduino kartınızı seçmelisiniz.Yeni başlayanlar genelde Arduino UNO kullanırlar.

Programınızı yazdıktan sonra yukarıdaki butona basarak kodlarınızı arduino içerisine yükleyebilirsiniz.Hemen yanındaki Check butonu kodlarını derler ve işaret hatası olup olmadığı gösterir.

Arduino Programlama Dili

Arduino programlama dili sayesinde bu süreç kolay ve etkili bir şekilde ilerlemektedir. Yapının fiziksel özelliklerine baktığımızda bazı giriş ve çıkış birimleri bulunmaktadır. Bir adet USB çıkışa ve bir de bağımsız güç ile çalıştırabileceğiniz adaptör girişi bulunmaktadır. Bu sayede hem bilgisayara bağlamak mümkün iken bunun yanında 9V bir pilden de güç almak mümkündür. Bu yapı sayesinde Arduino programlama dili ile eklediğiniz kodlar cihaz ile bağlantıya geçerek gerekli işlemi yaptıracaktır.

Arduino üzerinde 16 MHZ bir osilatör bulundurmaktadır. 16 MHZ biraz az gibi düşünülebilir. Fakat yapılacak olan işlem ağır bir bilgisayar programı değil yönlendirmeler ve daha basit işlemler olmaktadır. Yani 16 MHZ bu yapı için gayet ideal olmaktadır.

 

Arduino temin etmek için internetten bulunan sitelerden yardım alınabilir. Robotik yazılım ve donanım satışı yapan sitelerden bu ürüne kolay bir şekilde ulaşarak sizde istediğiniz mekanizmayı kolay bir şekilde kurabilirsiniz.

Örneğin odanıza sizden habersiz birisi girdi. Sizde evde yoksunuz ve odanıza bir düzenek kurup bunun yanında da hareket algılayıcı sensörler koydunuz. Arduino ile bu düzenek verimli bir şekilde çalışarak sensörler çalıştığı zaman telefonunuza mesaj gelmesi gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bu örnek ile ana tema hakkında bir giriş yaptık. Şimdi ise ayrıntılara inebiliriz.

  • Arduino yapısı itibariyle üzerinde butonlar, ledler, devreler, güç girişleri, pinler bulunmaktadır.
  • Bu mekanizma sayesinde işlemler uyumlu bir şekilde yapılmaktadır.
  • Pinler yardımıyla veri iletimi yapılmaktadır.
  • Gerekli akımın ne kadar güçte olacağı vs. gibi durumlar Arduino’ya kodlar ile komuta edilebilmektedir.
  • Arduino, gücünü bilgisayarlardan veya sabit güç kaynakları, pillerden vs. sağlayabilir.
  • Fiziksel yönlerden sonra yazılımsal bölümde ise bilgilendirmelerde bulunmaktadır.
  • Kodların olduğu yerlerde gri renkte olan yazılar kodun ne işe yaradığı hakkında bilgiler vermektedir.
  • İçeriğe biraz daha inersek aktarılan metodlar da görülüyor ki yapılacak olan işlemler bir void loop() içerisindedir.

Arduino Projeleri

Sitemizde birçok arduino projesine kolayca ulaşabilirsiniz.İlgili arduino kategorisi

Arduino Seti Satın Al

Arduino başlangıç seti fiyatı ile tam size göre, konumuzda anlattığımız şekilde eğer driver yüklemesi yaparsanız orjinal arduino dan pek farklı kalmıyor. “Arduino Başlangıç Setini Satın Almak İçin Yukarıda Butona Basınız”
SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
64%
İlginç
6%
Eh İşte
9%
Anlamadım
9%
Kötü
0%
Berbat
13%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
1 YORUMLAR

YORUM YAP