Robotik
OKUDUĞUNUZ KONU
Hemşire Robot Projesi (Covid-19)
1

Hemşire Robot Projesi (Covid-19)

Yazar : Murat Duran8 Haziran 2020

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını sebebiyle sağlık çalışanlarımızın temasını azaltmak amacı ile hemşire robot projemiz Atatürk Üniversitesi araştırma hastanesinin talebi üzerine 10 gün gibi kısa bir sürede robotu hazırlayıp devreye almış bulunmaktayız. Eldeki imkanlar ve kısa süre nedeni ile robotumuzun bazı hataları mevcuttur ilerleyen zamanlarda gerekli güncelleştirmeler sağlık personellerinin talepleri doğrultusunda eklenecektir.

Üniversite tarafından Atacan ismi verilen Hemşire Robot tasarımı ve üretimi Proje Hocam ekibi tarafından yapılmıştır. Covid-19 döneminde binlerce siperlik maske üretimi ve laringoskop üretimi gerçekleştirdik. Umuyoruz ki bu salgın savaşında askerlerimiz olan sağlık personellerimizin işlerini kolaylaştırmış olalım.

Robotumuz şuan covid-19 servisinde yemek ve ilaç dağıtımı yapmakta ve aktif olarak kullanılmaktadır. Üzerindeki bataryalar sayesinde 10 saatlik kullanım süresi vardır , bilgilendirici ekranı ile şimdilik covid-19 ile alakalı bilgilendirici videolar yayınlanmaktadır istenildiğinde kiosk olarak kullanılabilmektedir.

Haber Alıntısı :

Covid-19 hastalarının tedavi edildiği serviste görevli hemşire Mehtap Çiftçi de sağlıkçıları düşünen kurum yetkilileri ve robotu geliştiren ekibe teşekkür etti.

Ülkenin zor bir süreçten geçtiğini anlatan Çiftçi, “Zaman zaman hastalarla iç içe olmak zorundayız, Covid-19 hastalarının odasına sürekli girip çıkıyoruz. Bu zor süreçte bizler için böyle şeyler düşünülmesi çok güzel. Robot işimizi kolaylaştıracağa benziyor. Robotun bizi koruduğunu ve yardımcı olacağını gördük. Yükümüzü hafifletti” diye konuştu.

Çiftçi, hastalara şifa olabilmek ve ailelerine virüsü bulaştırmamak için sağlıkçıların günlerce ve aylarca evlerine gidemediklerini dile getirerek, vatandaşlardan, bu durumu düşünerek maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda yeterince hassasiyet göstermelerini istedi.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
88%
İlginç
13%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
1 YORUMLAR

YORUM YAP