Teknik Bilgiler

NRF24L01 Sorunlarının Çözümü

Merhaba maker adayı arkadaşlar bu gün arduinoda çalışması en sıkıntılı ve en güzel modüllerden biri olan nrf24l01 i inceleyip sorunları beraber çözeceğiz. Öncelikle bu modül neden bu kadar sıkıntılı veya ana sıkıntı nedir sorunlarını ele alalım.Bu modülünün en başlıca sorunu yeterli enerji yi(voltaj değerini) alamamasıdır. Yeterli enerji yi alamayınca nrfler arasındaki bağlantı sağlanamıyor ve alış veriş (veri aktarımı ) sağlanamıyor. Buda nrf modülü ile proje yapmamıza engel oluyor. NRF24L01 uzaktan kumandalı veya uzaktan iletişim için kullanabileceğimiz en az maliyetli üründür. Bu yüzden sürekli tercih edilir.

Peki  çözüm nedir ?

En etkili yöntem NRF Adaptörünü almaktır ve onunla kullanmaktır. Eğer adaptör almadıysanız ve yinede kullanmak istiyorsanız 100uF lik bir kondansatörü nrf24l01 modülünün GND ve VCC bacaklarına bağlarsanızda nrf modülünüzün çalıştığını göreceksiniz.

8 üzerinden “NRF24L01 Sorunlarının Çözümü” düşünenler;

 1. Mahmut dedi ki:

  Merhabalar,
  Bende aranıza yeni katıldım.
  İş yerinde pulsator diye bir mekanizma var. Çift bobinli. Sisteme 24 v elektrik verildiğinde, Birinci bobin 60 ms. Diğer ikinci bobin 40 ms. Döngüyle devamlı çalışıyor. Bununla ilgili bir yazılım yapmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz. Saygılarımla.

  1. Proje Hocam dedi ki:

   Özel proje ile ilgili siparişlerinizi bu linkten verebilirsiniz : https://www.projehocam.com/ozel-proje-siparisi/

 2. ahmet uysal dedi ki:

  adaptör de aldım antenli nrf de aldım çalışmıyor nerede hata yapıyorum bilemedim

  1. Proje Hocam dedi ki:

   100uf kondansatör sorunu çözecektir

  2. Mehmet dedi ki:

   Hocam çözdünüz mü problemi şu anda ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum yardımcı olursanız iyi olur

 3. Eren dedi ki:

  Merhaba ben adaptörde taktım kondansatörde ama yine de çalışmıyor youtubetaki her kodu ve kütüphanelerle denedim yine çalışmadı sebebi nedir bir de güç sorunu olmasın diye pc ye bağlayarak çalıştırmayı denedim

 4. Beyza dedi ki:

  nrf24l01 ile iki raspberry pi4 haberleşmesi yapmaya çalışmaktayım. Fakat NameError: name ‘NRF’ in not defined hatası alıyorum.Yardımcı olursanız sevinirm. Teşekkürler

 5. Hüseyin dedi ki:

  NRF24L01 Modül ISINIYOR- kondansatör 100uf, 25V kullandım ve kondansatörsüzde kullandım nedeni nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir