Teknik Bilgiler

Makey Makey ile Proje Geliştirme

Arduino’yu nasıl bir müzik aletine dönüştüreceğiniz bu yazımızda mevcuttu şimdi ise Makey Makey ile meyveleri kullanacağız.Arduino her ne kadar bize kolaylıklar sağlasa, kolay ve açık bir araç olsa da bazen bu işe yeni başlayanlara karmaşık gelebiliyor. Bu sebeple arduino dışında bir board kullanarak çeşitlilik sağlayıp ayrıca 7\’den 70\’e herkesin kolayca yapabileceği ve 1 satır bile kod içermeyen bir müzik aleti projesinden bahsedeceğim sizlere.

Öncelikle ihtiyacınız olanlar;

  • Birkaç tane meyve,
  • Makey Makey kiti (bu kit karta ek olarak krokodil kablolar ve bilgisayar bağlantı kablosu içeriyor).

Bu projeyi yaparken iletkenlik ve elektrik devrelerindeki anahtar konseptlerinin konuşulması oldukça faydalı olacaktır. Nasıl yaptığımıza gelecek olursak; ilk olarak bu kartların çalışma prensiplerinden başlayalım, akımın iletilmesi için hem kartın en alt bölgesindeki ‘ground’ kısmına temas etmek hem de kartın orta bölgesinde bulunan ‘yukarı ok’, ‘aşağı ok’, ‘sağ ok’, ‘sol ok’, ‘boşluk’, ya da ‘tıklama’ kısımlarından birine temas etmeniz gerekecek, bu sebeple krokodil kablolarda altısını kartın orta bölümündeki kısımlara, bir tanesini de ‘ground’ kısmına takmalısınız.

Kabloları yerleştirdikten sonra kartı bilgisayara USB girişinden bağlayıp, http://makeymakey.com/piano adresini açmalısınız. Bu siteyi açtığınızda bir elinizde ‘ground’a bağlı kablo olduğu müddetçe diğer kabloların iletken uçlarına dokunup o tuşların aktive olduğunu fark edebilirsiniz.Sonraki adım ise krokodil kabloların uçlarını meyvelere saplamak (tabi ki ground’u elinizde tutmak için boş bırakmalısınız). Bir müzisyen olmak için yeriye kalan tek adım; bir elinize ground kablosunu alıp diğer elinizle istediğiniz meyveye dokunmak.Notlar:Ben elimde ground kablosu varken birkaç öğrencimi el ele tutuşturuyorum ve en sondaki öğrencimin kabloya dokunmasını istiyorum, insanların da iletken olduğunu farketmeleri adına oldukça eğlenceli bir aktivite oluyor. Bazen herkes el ele tutuşmuşken biri yanındaki arkadaşının burnuna yanağına dokunuyor, o zaman da ses çıkması ayrıca öğrencileri mutlu ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir