Teknik Bilgiler

Limondan ve Patatesten Elektrik Üretimi

Limon ve patatesten elektrik üretimi yıllar önce keşfedilmiş müthiş bir buluş alsında.Burada amacımız; bir kimyasal reaksiyonun (limondan bir pil oluşturarak) nasıl elektrik üreteceğini ve oluşturulan bu pilin ne kadar güç üreteceğini görmektir.Malzemelerimiz; Limon,bakır para ve çinkodan yapılmış çivi(limon,para ve çivinin sayısı isteğe bağlı olarak artırılabilir. )

Yapım aşamamız; Bir asidik çözeltideki bateriler iki farklı metalden oluşur.Bu metaller için bir limon çözeltisindeki en uygun olanı bakır ve çinkodur.Limonun içerdiği sitrik asit,bizim için gerekli olan asidik çözeltinin oluşmasını sağlar.Deney için seçilecek limonun iri,taze ve sulu olması pilimizin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.Çinkodan yapılmış piller çinko ihtiyacımızı,bakırdan yapılmış para veya herhangi bir metal bakır ihtiyacımızı rahatça karşılayabilir.Limonun bir tarafına bakır metal parayı ve diğer tarafına çinko çiviyi yerleştirelim.Bakır paranın ve çinko çivinin temasının olmamasına dikkat etmeliyiz.

  • 3 adet LED
  • 3 adet bakır levha
  • 3 adet çinko levha
  • 5 adet bağlantı kablosu (krokodil kablo)
  • 3 adet patates
  • Multimetre

Multimetre elektrik akımını, potansiyelini ve direncini ölçebilen bir cihazdır.

Patatesin içinde asit özelliği gösteren maddeler var. Bu maddeler patatesteki suyun içinde çözünür. Bu nedenle patatesin içindeki suda artı yüklü hidrojen iyonları bulunur ve patatesteki su elektrokimyasal hücrelerdeki elektrolit çözeltisinin işlevini görür. Taze patatesler daha fazla su içerdiği için elektrik potansiyelleri daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir