Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Lazerle Kablosuz Ses İletimi
10

Lazerle Kablosuz Ses İletimi

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Bu projemizde lazerle kablosuz ses aktarımı yapacağız.Projeyi gerçekleştiren Yavuz Erol a teşekkür ediyoruz.Projeizde sesi arada kablo kullanmadan iletmeyi amaçlıyoruz.Projenin birçok yerinde elektronik devreler ve malzemeler mevcut.Basit düzeyde elektronik bilgisi gerektiriyor.Bu yüzden az çok işten anlayanlar projeyi yapmaya çalışsın.Projeyi yapak için aşağıdaki anlatılardan ve resimlerden yararlanabilirsiniz.

Malzemeler

1- Oyuncak lazer
2- LDR (ışığa duyarlı direnç)
3- Kapı zil
4- Cep radyosu
5- Kulaklık
6- 100 ohm direnç
7- 5mm led
8- Diğer proje malzemeleri (pil,soket,ses kablosu vs)

Kablosuz ses iletim projesini gerçekleştirmek için birbirinden ayrı iki devre hazırlanmalı.Verici devresinde radyo ya da Mp3 çalar gibi bir ses kaynağı kullanılabilir. Sistemin çalışma mantığı kısaca şöyle: Radyonun kulaklık soketine lazerli bir devre bağlanır. Devredeki lazer, elektriksel ses sinyalini optik sinyale dönüştürür.Ses sinyalinin genliği artıp azaldığında, lazerden geçen akım da benzer şekilde değişir.Böylece lazer ışını ses bilgisini taşımış olur. Alıcı devresindeki LDR (foto direnç) üzerine lazer ışını odaklandığında, ışık şiddetindeki değişimler LDR’nin direncinde değişime neden olur ve LDR’ye seri bağlı durumdaki kulaklıktan değişken bir akım geçer. Bu akımın dalga şekliyle vericideki ses sinyalinin dalga şekli yaklaşık aynıdır.Kısaca onlarca metre uzaktaki bir kişi basit bir düzenekle radyo yayınını dinleyebilir.

Radyonun kulaklık çıkışına lazer devresini bağlayabilmek için bir ses transformatörü (trafosu) kullanmak gerekir. Bu eleman primer ve sekonder olmak üzere iki sarımdan oluşur. Sarımlardan birinin direnci düşük, ötekinin direnci yüksektir. Sarım oranları farklı olduğundan ses sinyalinin kuvvetlendirilmesini ve empedans uyumunu sağlar.

Dosyayı Görüntüle

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
60%
İlginç
15%
Eh İşte
11%
Anlamadım
10%
Kötü
1%
Berbat
3%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
10 YORUMLAR

YORUM YAP