Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Açısal Hız ve Çizgisel Hız Nedir?
1

Açısal Hız ve Çizgisel Hız Nedir?

Yazar : Murat Duran14 Ağustos 2015

Açısal hız ve çizgisel hız fizikte çok karıştırılan ve öğrenciler tarafından idrak edilmesi zor kavramlardır.Bu yazımızda açısal hız ve çizgisel hız nedir bundan bahsetmeye çalışacağız.Açısal hız dairesel hareket yapan bir cismin birim zamanda taranan açıya denir.Çizgisel hız , cisimlerin birim zamanda aldığı yola denir.Kısaca bu şekilde tanımlayabiliriz.Biraz daha detaylıca inceleyecek olursak eğer.

acisal-hiz4Açısal hız, her enleminde aynıdır. 24 saatte 3600 derece taranır. Bir saatte 15°, 4 dakikada 1° dir. Bundan dolayı bir boylam üzerindeki bütün noktalarda yerel saat aynıdır.

Çizgisel hız tam olarak nedir derseniz bir örnekle bunu açıklayalım , dünya’nın çizgisel hızı her enlemde aynı değildir. Hızın en yüksek olduğu yer Ekvatordur ve saatte 1670 km’dir. Bu hız kutuplara doğru azalır ve kutup noktalarında 0 km olur.

Kavramlarımızı formülleştirelim ,

Açısal hızın oluşması bu durumda tamamen dik olan hareketlerden oluşur. İki boyutlu işlemlerde açısal hız (ω): ile gösterilir.Genel formülü acisal-hiz1 şeklinde ifade edilebilir.Daha iyi ifade edecek olursak acisal-hiz2 şeklinde gösterebiliriz.

Üç boyutta, açısal hız biraz daha karışık bir hal almaktadır. Bu durumlarda açısal hız bir vektör olarak kabul edilir ve artık bir büyüklüğünün yanında ayrıca bir yönü vardır. Büyüklük açısal sürati ifade ederken, yön ise dönüş eksenini gösterir. Sağ el kuralı açısal hızın pozitif olduğu yönü gösterir. U vektör sembolünü anlık dönüş eksenine bağlı vektör olarak kabul edersek, vektörün üzerinden bakıldığında dönüş saat yönünün tersine doğrudur. Bu durumda açısal hız vektörü şu şekilde ifade edilir:acisal-hiz3

cizgisel-hiz2Çizgisel hız, düzgün dairesel hareket yapan bir cismin, daire yayı üzerinde birim zamanda aldığı yola denir.Çizgisel hız vektörü daire yayına tam teğet olup, yarıçap vektörüne diktir.Cisim dairenin tüm çevresini dolanırsa, 2πr, kadar yol alır ve bu esnada bir periyot (T), kadar zaman geçer.cizgisel-hiz1 ile ifade edebiliriz.

İvme ve kuvvet

Dairesel bir yörüngede sabit süratle dönen bir cismin, eşit zaman aralıkları ile çizilmiş hız vektörleri gibi olur. Bu hız vektörlerinin büyüklükleri eşit, yönleri ise farklıdır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
20%
İlginç
9%
Eh İşte
8%
Anlamadım
26%
Kötü
5%
Berbat
32%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
1 YORUMLAR
  • M ÇAKIR
    14 Kasım 2017 at 16:05

    Şimdiye.mezun olmuşsundur hocam , sağol biraz fazla ayrıntılı ama güzelolmus emeğine sağlık

YORUM YAP