Teknik Bilgiler

Klon Arduino Bilgisayara Bağlanmıyor

Bu sorun son yıllarda çıktı klon arduino üreticileri masraflarını kısman için FTDI Usb çevirici yerine daha ucuz ve çok sayıda bulunan CH341 türü çerviricileri kullanmaktalar.Eğerki aldığınız ürün orjinal değilse veya FTDI usb çeviricisi yoksa bilgisayarınız arduino klonunu görmeyecektir.

Bu ne demek oluyor şimdi, aldığımız klon arduino kartını çöpemi atacağız ? tabiki hayır.Eğer linux işletim sistemi kullanıyorsanız veya bilgisayarınızda ikinci işletim sistemi konumundaysa direk linux üzerinden kurulum yapabilirsiniz.Ama bende windows işletim sistemi var ben bunu kullanıyorum diyorsanız onunda çaresi basit.

Öncelikle arduino üzerindeki usb çeviricisinin modeline bakmanız gerekecek eğer ki çevirici, CH341 sürümüyse.

CH341 Driver İndir : http://www.projehocam.com/programlar/ch341ser.zip

Arduino UNO R3 Klon – (USB Chip CH340)

(1 müşteri incelemesi)
185,00 TL

Arduino UNO R3 Klon – USB Kablo Hediyeli – (USB Chip CH340) ; Atmega328 temelli bir mikrodenetleyici kartıdır. Üzerinde 14 adet dijital giriş/çıkış pini (6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 6 analog giriş, 16Mhz kristal, usb soketi, güç soketi, ICSP konektörü ve reset tuşu bulundurmaktadır. Kart üzerinde mikrodenetleyicinin çalışması için gerekli olan her şey bulunmaktadır. Kolayca usb kablosu üzerinden bilgisayara bağlanabilir, adaptör veya pil ile çalıştırılabilir.

Yukarıdaki adresten driver dosyasını indiriyorsunuz.Ardından sıkıştırılmış dosyayı bilgisayarınıza açıyorsunuz. ch341ser.exe dosyasına çift tıklayıp çalıştırın ardından çıkan pencerede Install butonuna basın, kurulum bittikten sonra arduino kartınızı tekrar bilgisayarınıza usb ile bağlayın bu sefer arduinonuzu bilgisayarınız görecektir.

Karşılaştığınız arduino sorunlarını aşağıya yorum olarak atarsanız yarımcı olabiliriz.Bol arduino lu projelerde görüşmek üzere.

6 üzerinden “Klon Arduino Bilgisayara Bağlanmıyor” düşünenler;

 1. Esra dedi ki:

  Arduino uno web adresinden bilgisayarıma yükledim.Klon olduğu için ch341ser eklentiyi de yükledim.Port com7 olarak görüyor.Arduino da com7 seçtim ancak bir türlü bağlanmıyor.Sebebi ne olabilir? Eski sürümleri de denedim bu arada.

  1. Rıdvan dedi ki:

   Benimde başıma geldi… yüklerken … ATmega328P veya ATmega328(old boatloader) i seçin….üretim versiyonundan dolayı yüklemede farklılık gösteriyor

   1. yunus dedi ki:

    düzeldi hocam old boatloaderi seçince Allah razı olsn valla

 2. ozlem dedi ki:

  pc de aygıt yöneticisinde ardinuo una hiç görünmüyor bile nedeni ne olaniir.ardşuno ışıkları yanı sönüyor.

 3. Selim dedi ki:

  Orduino uno r3 clon bilgisayarıma taktığimda normalde görunmesi gereken (seial usb2.0 !)gibi bir şey çikmadı.orduinonun ch340 surücüsünüde indirdim ama ne yaptiysam ide de port görunmedi.bu ch 340 ı kurduktan sonra oem.17inf şeklinde görünüyor (COM6olarak değil)ardinuo üzerindeki on ve l de ışık yanıyor.bu sorunu nasıl hallederim.

  1. Proje Hocam dedi ki:

   aygıt yöneticisinden bağlantı noktalarında usb cihazınız görünüyormu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir