Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Klon Arduino Bilgisayara Bağlanmıyor
16

Klon Arduino Bilgisayara Bağlanmıyor

Yazar : Murat Duran31 Temmuz 2015

Bu sorun son yıllarda çıktı klon arduino üreticileri masraflarını kısman için FTDI Usb çevirici yerine daha ucuz ve çok sayıda bulunan CH341 türü çerviricileri kullanmaktalar.Eğerki aldığınız ürün orjinal değilse veya FTDI usb çeviricisi yoksa bilgisayarınız arduino klonunu görmeyecektir.

Bu ne demek oluyor şimdi, aldığımız klon arduino kartını çöpemi atacağız ? tabiki hayır.Eğer linux işletim sistemi kullanıyorsanız veya bilgisayarınızda ikinci işletim sistemi konumundaysa direk linux üzerinden kurulum yapabilirsiniz.Ama bende windows işletim sistemi var ben bunu kullanıyorum diyorsanız onunda çaresi basit.

Öncelikle arduino üzerindeki usb çeviricisinin modeline bakmanız gerekecek eğer ki çevirici, CH341 sürümüyse.

CH341 Driver İndir : http://www.projehocam.com/ch341ser.zip

Yukarıdaki adresten driver dosyasını indiriyorsunuz.Ardından sıkıştırılmış dosyayı bilgisayarınıza açıyorsunuz. ch341ser.exe dosyasına çift tıklayıp çalıştırın ardından çıkan pencerede Install butonuna basın, kurulum bittikten sonra arduino kartınızı tekrar bilgisayarınıza usb ile bağlayın bu sefer arduinonuzu bilgisayarınız görecektir.

Karşılaştığınız arduino sorunlarını aşağıya yorum olarak atarsanız yarımcı olabiliriz.Bol arduino lu projelerde görüşmek üzere.

Arduino Seti Satın Al

Klon arduino bulunan bu set uygun fiyatı ile tam size göre, konumuzda anlattığımız şekilde eğer driver yüklemesi yaparsanız orjinal arduino dan pek farklı kalmıyor. “Arduino Başlangıç Setini Satın Almak İçin Yukarıda Butona Basınız”
SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
85%
İlginç
3%
Eh İşte
6%
Anlamadım
3%
Kötü
0%
Berbat
3%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
16 YORUMLAR
 • Ayce Cebeci
  17 Eylül 2015 at 22:38

  Hocam Allah razı olsun kaç gündür uğraşıyoz sonunda çöpe atacaktım , Proje Hocam bir numarasınız 🙂 🙂

 • Osman Murat Şener
  18 Eylül 2015 at 15:40

  Ben dediklerinizi yaptım ancak halen görmüyor.

 • Osman Murat Şener
  18 Eylül 2015 at 15:42

  Tek fark USB2.0 Serial diye görüyordu daha önce şimdi USB-SERIAL CH340 diye görüyor ama hala singese sarı fon üzerine ünlem işareti yanıyor.Yani bir sorun var

 • Ali Can Işık
  17 Ekim 2015 at 00:25

  Hocam defalarca denedim dediğiniz şeyleri ama bir türlü tanımıyor. Baya sıkıntı çıkardı bu cihaz bana. Atmel in flip uygulamasını da denedim ama olmuyor yine. Ne yaptıysam olmadı yardım edersen sevinirim.

 • Anıl Altındağ
  20 Mayıs 2016 at 21:26

  eyvallah oldu kardeş

 • Hamza
  27 Ekim 2016 at 00:56

  Çoook sağolun bir türlü halledemiyodum bu sorunu hemen halloldu

 • Doğukan Demirci
  22 Kasım 2016 at 23:44

  hocam ben driverı kuramıyorum yani install dedikten sonra the drive is succesfully Pre-installed in advance diyor.Arduino uno r3 ch340 kullanıyorum.Windows 7 de kurunca direkt çalıştı ancak kendi windows 10 lu bilgisayarımda bir türlü halledemedim yardım ederseniz çok sevinirim ödevim var ancak başlayamıyorum

 • Osman YARDIM
  11 Aralık 2016 at 02:45

  Merhabalar
  Benim sıkıntım matlabın arduinoyu görmemesi kendi programında sıkıntı olmadan görüyor fakat matlaba geçince cihazı tanımıyor.Windows 10 kullanıyorum yardımcı olurmusunuz?

 • taha
  18 Ocak 2018 at 18:30

  hocam ardionun us çeviricisinin modelini nasıl anlayacağız

 • Rümeysa
  21 Nisan 2018 at 01:37

  Merhaba
  Hocam kartı adaptöre bağladığında iki kırmızı ışık yaniyo biri sönüp sönüp yaniyo.kart mi bozuk

YORUM YAP