Teknik Bilgiler

Klon Arduino Bilgisayara Bağlanmıyor

Bu sorun son yıllarda çıktı klon arduino üreticileri masraflarını kısman için FTDI Usb çevirici yerine daha ucuz ve çok sayıda bulunan CH341 türü çerviricileri kullanmaktalar.Eğerki aldığınız ürün orjinal değilse veya FTDI usb çeviricisi yoksa bilgisayarınız arduino klonunu görmeyecektir.

Bu ne demek oluyor şimdi, aldığımız klon arduino kartını çöpemi atacağız ? tabiki hayır.Eğer linux işletim sistemi kullanıyorsanız veya bilgisayarınızda ikinci işletim sistemi konumundaysa direk linux üzerinden kurulum yapabilirsiniz.Ama bende windows işletim sistemi var ben bunu kullanıyorum diyorsanız onunda çaresi basit.

Öncelikle arduino üzerindeki usb çeviricisinin modeline bakmanız gerekecek eğer ki çevirici, CH341 sürümüyse.

CH341 Driver İndir : http://www.projehocam.com/ch341ser.zip

Yukarıdaki adresten driver dosyasını indiriyorsunuz.Ardından sıkıştırılmış dosyayı bilgisayarınıza açıyorsunuz. ch341ser.exe dosyasına çift tıklayıp çalıştırın ardından çıkan pencerede Install butonuna basın, kurulum bittikten sonra arduino kartınızı tekrar bilgisayarınıza usb ile bağlayın bu sefer arduinonuzu bilgisayarınız görecektir.

Karşılaştığınız arduino sorunlarını aşağıya yorum olarak atarsanız yarımcı olabiliriz.Bol arduino lu projelerde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir