Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Basit Malzemelerle Dambıl Yapımı
9

Basit Malzemelerle Dambıl Yapımı

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Dambıl yapımı sanılığının aksine zor bir iş değildir.Evde dambıl yapılır mı? Evet yapılır. Bunun için ihtiyacınız olan ilk şey sağlam bir çubuk. Yüksek ağırlıklar için çubuğunuzun içi dolu demir borudan olması hatta çelikten olması iyi olur. Daha düşük ağırlıklar için boş borular, daha da düşük ağırlıklar için ağaçtan (sağlam bir ağaç olursa daha da iyi olur) çubuklar kullanabilirsiniz.İkinci aşamada dambılda kullanacağımız ağırlıkları oluşturmak var. Bunun için konserve kutuları, yağ tenekeleri ya da bir demirciye kestirilmiş tenekeler işinizi görecektir.

Üçüncü aşamada kullanacağımız kutu ya da benzeri şeyleri ağırlaştırmak için içini betonla (ya da kum ya da aklınıza ne gelirse) doldurmak var. Bunun için ihtiyacınız kadar çimento alarak kum ve suyla betonunuzu hazırlayın ve kutularınıza dökün, tabi çubuğunuzu da kutulara yerleştirmiş olun. Çubuğa destek için uçlarına birkaç ufak demir kaynattırmak daha iyi olacaktır, bu sayede çubuk betonu daha iyi tutar. Betonu döktükten sonra düzenli olarak güzelce sulayın ve kurumasını bekleyin.Başka yollarla da evde dambıl yapabilirsiniz ancak ben şimdilik bunu anlatmayı yeterli gördüm. Sizin de başarılı dambıl yapma çalışmalarınız varsa bana yazarak sitede yayınlayabilirsiniz.

Genel Kültür ” Dambıl Nedir “

Dambıl İngilizce dumbbell kelimesinin Türkçeleştirilmiş hali.Ben dambıl yerine el halteri ya da el ağırlığı demeyi tercih ediyorum. Bir spor aletini köksüz ve bizim için bir anlam ifade etmeyen bir kelimeyle karşılamak yanlıştır diye düşünüyorum. Dambıl gibi devşirme kelimeler yerine bizim için daha anlamlı olan “el halteri” gibi bir kelime ya da yeni türetilen bir başka kelime kullanılmalıdır.

Dambıl kelimesinin bu kadar tutunmasının birkaç nedeni var elbette, ilk neden ülkemizdeki vücut geliştirme salonlarında öğretici konumunda olanların bu kelimeyi kullanması ve yaygınlaştırması, bir başka nedense bu kelimenin söylenişinin çok kolay olmasıdır. İki heceli bir kelime ve kolayca söyleniyor. Buna karşılık el halteri kelimesiyse iki kelimeden oluşuyor ve dört heceli. Kaldı ki halter denildiğinde akla daha uzun bir çubuğa takılmış ağırlıklar (barbell) geliyor. Tüm bunlara rağmen dambıl kelimesi kullanılmamalıdır çünkü bizim dilimizde bu kelimenin bir kökü yoktur ve bu köksüz kelime önce dilimizi sonra da zihinlerimizi bulandırabilir.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
51%
İlginç
14%
Eh İşte
11%
Anlamadım
6%
Kötü
4%
Berbat
13%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
9 YORUMLAR

YORUM YAP