Robotik
OKUDUĞUNUZ KONU
Zortrax Robot Kol
0

Zortrax Robot Kol

Yazar : Emre DÖLEK17 Şubat 2017

Merhaba arkadaşlar, Bildiğiniz üzere Zortrax firması profesyonel alanda 3D ve türevleri üzerinde çalışan bir firma kendi bünyesinde filament ve makinaları mevcut arge çalışmaları gereğince 3 Eksenli boyu yaklaşım olarak 70 Cm olan kaldırma kapasitesi 100-150 gram olan robot kolu tanıtacağım sizlere kol tamamen 3D yazıcılardan çıkma 70-120 saate kadar baskı süresi var bu baskı süresinin ayarlanması tamamen sizin yazıcınız ve katman kalınlığınız ile alakalı ortalama 200-250 mikron içindir bu söylediklerim.

Robot kolumuzu iste ABS filamentler ile İsterseniz de PLA ile basabilirsiniz İlerleyen yazılarımızda PLA ve ABS filamentler için ayrımlar nelerdir hangileri zararlıdır hangilerinin mukavemet özellikleri fazladır bunlara değineceğiz.

Robot kolumuz da Kontrol olarak Nema 17 200 adımlık 1.8 A motorlar kullanılmaktadır motorlarımızın Türkiye’ de bulmak mümkün 2. el ve 0 olarak mons ve Japon Step motorlar olarak temin edebilirsiniz. Moons Motorlarımız Japon step motorlara göre biraz daha düşük torka sahiptir bu işlerde önemli olan tork olduğu için sizlerin japon servoları tercih etmenizden yanayım ” Moons motorlar ile de yapılabilir robot kol hiçbir sıkıntı yok ancak moonslar gerek çalışma ısıları gereği yüksek ve ses açısından da braz daha gürültülüdür.”

Moons motorlarımızı Yazıcılardan da sökmeniz mümkündür.

Japon Step motorlar.

Kontorlümüz Ramps 1.4 Ve Arduino mega ile yapılmaktadır. A4988 Sürücüler veya Drv2588 Sürücü (3 Er adet) ile kontrolü gerçekleştirebilirsiniz.

ramps 1.4 ile ilgili görsel sonucu

 

Lisanslı Bir Robot Kol Olduğu İçin Aşağıdaki Linkten Zortrax Firmasından Stl Dosyaları Talep ederek Mail Adresinize gelecek dosyalar ile kendi adınıza lisanslamış olduğunuz robot kolu yapabilirsiniz.

https://zortrax.com/free-robotic-arm-files/

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
48%
İlginç
9%
Eh İşte
6%
Anlamadım
6%
Kötü
9%
Berbat
21%
YAZAR HAKKINDA
Emre DÖLEK
Emre DÖLEK
Mekatronik Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim 3D Printer konusunda uzman sayılacak kadar bilgiliyim kendi tasarımımı yaptım, kendi drone mu ürettim cnc router, cnc lazer, robotik sistemler üzerinde çalışıyorum şuan 6 eksen robot kolumu üretme aşamasındayım..
YORUMLAR

YORUM YAP