Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Vakumlu Robot Kol Tutucu
0

Vakumlu Robot Kol Tutucu

Yazar : Murat Duran13 Temmuz 2015

Robot kolların tutucu kısımları genelde çok iyi değildir nedeni ise iyi ve çok açılı kavrama yapamamalarıdır.İnsan eli kadar hassas olmadığından ufak malzemeleri tutamazlar.Bu projede vakum etkili tutucu nasıl yapılır bunu göreceğiz.Son günlerde festo firması bu tutucu mantığıyla çalışan yeni robot kol tutucu otomasyonunu tanıttı.

Demek oluyor ki robot kol sektöründe bu vakum tarzı tutucular ilgi görmeye başladı ve birçok sistem bu yönteme geçiş yapıyor.Şimdi ise projenin yapımına geçelim.

Kullanılacak Malzemeler

  • Çocuk Balonu
  • Plastik huni
  • İnce kahve (Türk kahvesi olur)
  • Bant
  • İnce kumaş

Öncelikle huni yardımıyla balonumuza resimlerde gördüğünüz şekilde bir miktar kahve dolduruyoruz.Daha sonra huninin ucunu bir miktar kesiniz.Huniyi ters çevirip balonu içine koyun balonun ucu huninin ince ucundan çıksın.Daha sonra balonu sabitleyin ve balon ucuna ince kumaşı takın ve sabitleyin.Böylece süpürge ile vakum oluşturulduğunda kahveler süpürgeye çekilmeyecek.

Son aşamamızda ise süpürgenin plastik borusunu vakum tutucusuna entegre edebilirsiniz.Bu şekilde daha sağlam olur.Eğer ki bu yapacağınız tutucuyu robot kolunuzda kullanmak isterseniz vakum için daha ince ve esnek bir boru kullanınız.

Birçok robot kol tutucu projesine kolaylıkla entegre edebileceğiniz çok fonksiyonlu bir tutucu.Ayrıca projede kullanılan malzemelerin kolay bulunabilmesi ve ucuzluğu da cazip hale getirmektedir.Bir robot kol projesi yapmak için tıklayın.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
63%
İlginç
21%
Eh İşte
5%
Anlamadım
0%
Kötü
11%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP