Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Üflemeli Boya Tabancası Yapımı
0

Üflemeli Boya Tabancası Yapımı

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Sprey şişelerin kafasında bulunan su fışkırtıcı düzenekten ve ince serum borularından faydalanarak şekilde görüldüğü gibi üflemeli boya fırçası yapmak için resimlerden ve talimatlardan yardım alınız.

Boş bir sprey kutusunun su fışkırtan otomatını söküyoruz.Bize lazım olan parça sadece suyun fışkırtıldığı kısım. Elimizle su fışkırtmak için kullandığımız tetiği kesiyoruz. Kestiğimiz yere ince serum borudan 4 cm lik bir parça kesip yapıştırıyoruz. Plastik parçaları birleştirirken yakma yöntemi veya sıcak slikon ile birleştirme yöntemini kullanabilirsiniz.Hortumdan 4 cm boyutunda bir parça kesiyoruz

Matkap kullanarak otomatik fışkırtma düzeneğine hortumu montaj yapmak için gerekli deliği açıyoruz(Projemizde açtığımız delikler plastik ince boruların çapları ile aynı olmalı). Delik çapını fazla büyük açmamaya özen gösterin. Aksi takdirde düzeneğiniz sızdırma yapabilir.Kesmiş olduğumuz hortumu deliğe yapıştırıyoruz ve şekilde görüldüğü gibi projemizin ön kısmını (burun) hazırlıyoruz.

Yaklaşık 4 cm çapında ve 4 cm boyunda bir plastik kutunun (oyuncak boncuk kutusu veya plastik çamur kutuları idel olur) alt tarafına matkap kullanarak iki adet delik açıyoruz (Projemizde açtığımız delikler plastik ince boruların çapları ile aynı olmalı).

Delikleri açtıktan sonra eski veya bozuk herhangi bir anteni bulunan cihazın antenini 6 cm uzunluğunda kesiyoruz.(Antenin içi boş silindir şeklinde ve çapının da ince boruların çapından küçük olması gerekli.) Kestiğimiz anten parçasının 2 cm lik kısmını kutunun altında 4 cm lik kısmı ise kutunun içerisinde kalacak şekilde yapıştırıyoruz.

Projemizin gövde kısmını çapı 1,5 veya 2 cm olan (boyu önemli değil) eski bir kalem oluşturacak. Beyaz tahtalarda kullanılan board marker kalemlerinden faydalanabilirsiniz.Kalemin uç kısmını kesiyoruz. Kalemin uç kısmına projemizin ön kısmını (burun) montaj edecek şekilde delik çapı açıyoruz. Kalemin üst kısmına orta tarafta bir yere 2 adet delik, ön kısmına ise 1 adet delik açıyoruz.Bu deliklerden hava ve boya boruları geçecek.

Delikleri aşağıda görülen şekilde gibi açabilirsiniz. Delikleri açtıktan sonra boya kutumuzu kalemin üzerine sabitliyoruz.Sistemin parçaları 3 adet ince hortum, gövde ve burun kısmından oluşmaktadır. Parçaları yukarıdaki blog şekle göre birleştiriyoruz.Boya kutusunun içine boya dolduruyoruz. Kutuyu tam doldurmayın. Üst tarafda 1 cm lik boş alan kalsın.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
39%
İlginç
22%
Eh İşte
11%
Anlamadım
6%
Kötü
6%
Berbat
17%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP