Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Uçan Hoverboard Teknolojisi Üzerine
0

Uçan Hoverboard Teknolojisi Üzerine

Yazar : Cihangir Us6 Mayıs 2016

Merhabalar,değerli Proje Hocam sakinleri bugün yakından takip ettiğim ve bir çoğunuzun da yakın tanıdığı Geleceğe Dönüş filminden Marty Mcfly’ın meşhur uçan kaykaylarını ele alacağım. Filmde geleceğe dönüşte o sahnedeki  tarihi çoktan da geçmişte bıraktık ve zamanında bir çok yalan habere konu olan bu kaykay sonunda gerçeklenmeye hazır konuma geldi.Bunlardan gerçeklemeye ilk yaklaşan firma prototipte başarı sağlayan Lexus firması oldu. Açıkçası çok şık tasarım metal bir gövdeye,çok güçlü mıknatıslanma etkisine sahip ve kaykaydan çıkan buharlar likit nitrojen kullanımından kaynaklanıyor bu da ısınmanın önlenmesi için anlık antifriz etkisi yaratıyor aynı zamanda kaykayın metal olmayan kısımları bambudan yapılmış ve süper kondüktörler yapı içerisinde bolca yer almıştır.

Diğer uçan kaykay projesi ise daha fazla adrenalin daha fazla zorlama ve daha zor kullanım içeriyor. Omni Hoverboard s firmasının 2016 yılında icat ödülü aldığı ve Guinness Rekorlar kitabında şu ana kadar en uzun yükselme kaydeden uçan kaykay olarak şirketle aynı ada sahip Omni geliyor.Uzun süredir üzerinde çalışılan Omni 22 Mayıs 2015 yılında su yüzeyinden 5 metre yükseklikten 1.5 saniyede 275.9 metre uçarak bu rekoru kırdı.Yazılımcı olan Alexandru Duru bu projeye ilk başlarken motora pervane bağlayıp bunu tahtaya entegre etmiştir ve gerçekten ilk yaptığı buydu, şu anda ise yeni görünümü karbon fiber kullanılmış ve basınç etkisiyle kaldırmadan yararlanılan proje kaldırma kuvvetini 16 adet lityum polimer bataryanın çalışmasını sağladığı 8 büyük pervaneden sağlıyor. Aşağıdaki videoda Alexandru’nun elinde görülen kerpeten biçimindeki yapı aslında bir kontrol kumandası bu kumanda yönlendirmeyi ve hızı ayarlamaya yarıyor ve düşmemesi için ayaklar kaykayın gövdesine snowboard kayışlarıyla sabitleniyor.Hala daha hafif ve güçlü tasarım üzerinde çalışılan prototip muhtemelen 2017 den önce piyasaya sürülmesi amaçlanıyor.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
27%
İlginç
57%
Eh İşte
10%
Anlamadım
3%
Kötü
0%
Berbat
3%
YAZAR HAKKINDA
Cihangir Us
Cihangir Us
Merhabalar,Ben Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği okuyorum uzun zamandır teknoloji ve pc dergisi müptelası olarak bilgisayar ve teknoloji alanında güzel yazılar yazabiliceğime inanıyorum amacım temel bilgiler ve guncel bilgiler paylasmak ve aynı zaman da bilgi kazanmak.Bilgi paylastıkca coğalır ve insanlara fayda sağlamak en güzel hediye..
YORUMLAR

YORUM YAP