Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Tuzlu Sudan Elektrik Üretimi Projesi
2

Tuzlu Sudan Elektrik Üretimi Projesi

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Deneyi sizde çevrenizden malzemeleri bularak yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tuzlu su, 3er adet çinko ve bakır elektrot, eski bir cihazdan sökebileceğiniz kırmızı LED işinizi görecektir. Yakında anlatımını daha detaylı ve resimli olarak sitemizde göstereceğiz. Çinko ve bakır parçaları çatı dere tamiri yapandükkanlardan bulabilirsiniz.

Deneyi yapmak için her bir bardağa 10gr kadar (1 tatlı kaşığı tepeleme) tuz koyup iyice eritin.İçine bakır ve çinko elektrotları şekilde görüldüğü gibi tuzlu suya daldırdığımızda pilimiz bitmiş sayılır. Bağlantıları yapmak için en kolay yol krokodil kablolar kullanmak. LED ışığını görmek aydınlık ortamda zor olabilir ortamı biraz karartmak sınıf ortamında daha iyi olur. Bu arada Elektrotların birbirine dokunup kısa devre etmesin. Aksi halde yeterli voltaj üretip ışık elde edemezsiniz.

Pilimiz suyun içindeki oksijen azalınca zayıf akım verecek ve LED sönükleşir. Suyu karıştırmak bir pipetle suyu fokurdatmak oksijen saylayacağı için ışık canlanacaktır.

Bir damlalıkla ecza dolabımızdan veya eczaneden bulacağımız oksijenli suyu büyüklerimizin yardımı ve gözetimi ile bu çözeltilere damlatırsak LED’in oldukça canlı yanmaya başladığını gözleyeceksiniz.

Çalışır durumdaki pillere bağlanmış bir LED in ışık verir haldeki resmi.Bu şekilde hazırlanmış piller birkaç mili Amper akım verebilir.

Yukarıdaki resmin daha yukarıdan çekilmiş fotosu. Hava pilleri günümüzde halen askeri alanda ve tıbbi alanda kullanılmaktadır. Ağırlık ve performans oranı en yüksek olan çinko hava pilleri, güncelliğini halen koruyan bir pil çeşidi.Işık azaldığında tuzlu suyu karıştırdığımızda ışık şiddetinin arttığını görebiliriz. Karıştırdığımızda tuzlu su içindeki oksijen reaksiyonunu arttırmış oluruz.Tuzlu suyun içine oksijenli su damlattığınızda akımın çok daha fazla arttığını görebilirsiniz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
43%
İlginç
17%
Eh İşte
11%
Anlamadım
10%
Kötü
5%
Berbat
15%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
2 YORUMLAR
  • Aylin tezcan
    29 Mart 2016 at 19:29

    Merhaba ben bu deneyi yapmak istiyorum yazdığınız makaleyi okudum ama açıklayıcı gelmedi bu malzemeler ne elektirik ne tamirci ne de hirdavatcida var bulamıyorum nerden bulabilirim ve led ışığından bahsetmişsiniz videoda ışık yanmiyor sadece amper metreyle ölçüm yapılıyor anlayamadım daha açık yazarsıniz yardimci olabilirseniz sevinirim acil cevap verebilirseniz mumkunse

  • setenay boyraz
    28 Aralık 2016 at 15:30

    merhaba ben bu deneyi yapmak istiyorum anca yeterince açıklayıcı olmadığını düşünüyorum. lütfen daha açıklayıcı bir dille yazarmısınız…

YORUM YAP