Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Torna’da Metalik Malzeme İşleme
3

Torna’da Metalik Malzeme İşleme

Yazar : Murat Duran3 Kasım 2015

Torna teknolojisi makine ile ilgili bölümlerin temelini oluşturur.Torna bir çeşit talaşlı imalat ve malzeme işleme yöntemidir.Ham haldeki malzemenin düzgün dairesel hareket yaptırılarak torna kalemi yardımıyla malzeme üzerinde çeşitli işlemler yapılmasıdır.

Torna makinesi iki ana elemandan oluşmaktadır.İlk elemanımız düzgün dairesel hareket yapan kayış kasnak sistemi ile çalışan bölümdür.İkinci eleman ise x ekseni boyunca hareket eden sabit kısımdır.Bu kısım dönen parçaya dalarak talaş kaldırır ve bu sayede tornalama işlemini gerçekleştirmiş olur.

Videomuz da silindirik bir parça işlenerek kare haline getirilip belirli delme işlemleri uygulanmaktadır.Talaş kaldırırken bazı tecrübelerden faydalanılır ve geometri bilgisi kullanılır.

Tornaların devir sayıları, dişli kutusu denilen kısmın dışındaki kumanda kolları ile ayarlanır. Bir tornanın devir sayısı ayarlanabilir şekilde olmasaydı ve iş sadece bir devir sayısında dönmüş olsaydı, çapı büyük olan işler veya normal sertlikten daha sert olan iş parçaları işlenirken kalemin ucu bir anda aşırı derecede ısınır ve yanardı. Ayrıca düşük devirlerde işlenmesi gereken işlerin de yapılması mümkün olmazdı.

Torna Makinesi

Yukarıda örnek bir torna makinesi göremektesiniz.Boyutlarını göz önüne alırsa küçük atölyelerde kullanılan bir makine.Çok büyük parçaları işleyemezsiniz.Daha büyük torna makineleri kullanmanız gerekiyor.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
50%
İlginç
10%
Eh İşte
10%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
30%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
3 YORUMLAR
 • İdris
  3 Kasım 2015 at 17:36

  Abi ben niğde üniversitesinde makina mühendisliği okuyorum bu sene staj yapıcam atölye stajını nerde yapmamı tavsiye edersiniz?

  • Murat Duran
   3 Kasım 2015 at 19:17

   Atölye stajını torna , freze , cnc gibi birçok makineye sahip bir işletmede yapmalısın , büyük firmalara gitmeni tavsiye etmem.Kobi dediğimiz işletmelerde yap.Yan sanayi üretim yapan yerler illaki vardır.Gidebiliyorsan kocaeli , bursa gibi yerlere git

 • kadir demir
  12 Mayıs 2016 at 10:14

  Bu parcayi yapmak istiyorum olculeri varmi usta sende

YORUM YAP