Robotik
OKUDUĞUNUZ KONU
Top Üstünde Kendini Dengeleyen Robot
4

Top Üstünde Kendini Dengeleyen Robot

Yazar : Murat Duran28 Ağustos 2015

Kendini dengeleyen robot serisinde en çok kullanılan gerçek robot uygulaması top üzerinde kendini dengeleyen robotlardır.Hem hareket bakımından hemde denge bakımından en stabil çalışan türdür.Bu projemizde de basit bir top üstünde kendini dengeleyen robot yapacağız.Robot hareketi için omni tekerlekler kullanılmış.Robot projelerinde yeni yeni popüler olan bu tekerlekler pahalı olmasına karşın çok kullanışlılar.

Proje maliyeti biraz yüksek 300 dolar dan fazla bir fiyat çıkmaktadır.Özellikle tekerlekler ve motorlar biraz pahalı.Mekanik kısmı kendiniz hazırlayamaz sanayide veya bir başkasına yaptırırsanız eğer fiyat daha da yükselebilir.Tabla olarak ister kontraplak iserterseniz plastik kullanın hiç fark etmez.Ama şeffaf plastik kullanırsanız eğer biraz daha güzel görünmekte.Robot genel top ölçülerine göre hazırlanmış.

Projemizde kullanılan malzemeler

1- Arduino Mega
2- MPU6050 gyro + ivmeölçer
3- l298n motor sürücü kartı x2
4- omni tekerlek x 3
5- omni tekerlek uyumlu dc motor x3

Proje size fikir vermesi açısından paylaşılmıştır.Projeyi paylaşan yabancı kaynak bağlantı şemalarını ve kodlarını paylaşmamış.Eğerki paylaşımı yapan kişi kodları vermek istemezse ilerleyen zamanlarda biz kendimiz kodlarını hazırlayıp paylaşacağız.

Bir projemiz daha var bu proje Star Wars filmindeki BB-8 robotu vardı bu robota benzer bir robot yapacağız.BB-8 robotu da top üstünde kendini dengeleyebilen bir robot.Bilim kurgu filmleri için robot tasarımcıları farklı özelliklerde robotlar tasarlamaktalar.

Kendini dengeleyen robot mekaniğinde dikkat edilmesi gereken en önemli detay simetri.Robotunuz simetrik olmak zorundadır aksi halde denge durmayacaktır.Şuan ki robotta denge problemi çok fazla olamayacaktır nedeni ise fazla yüksek olmaması , çok yüksek yapılarda dengede tutmak biraz daha zor olabilir.

Düzeltme , projeyi paylaşan yabancı kaynaktan rica ettik bizi kırmadı ve kodları paylaştı. Proje Kodlarını İndir

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
80%
İlginç
0%
Eh İşte
0%
Anlamadım
10%
Kötü
0%
Berbat
10%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
4 YORUMLAR

YORUM YAP