Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Titreşimli Böcek Robot (Vibrobot)
4

Titreşimli Böcek Robot (Vibrobot)

Yazar : Murat Duran21 Temmuz 2015

Basit robot denildiğinde ilk akla genel hiç bir özelliği olmayan kafasına göre otonom takılan robot çeşidi olan Vibrobot lar gelir.Bu robotların üzerinde sadece bir pil ve titreşim motoru bulunur.Yer ile teması çok az olan bu robotlar ayakları üzerinde kaymaya başlar nedeni ise titreşim oluştuğunda yer ile teması kesilir.Bu da robotun sağa sola hareket etmesini sağlar.Bu projemizde farklı bir Vibrobot tasarımı göreceğiz.

Malzemeler

1- Titreşim motoru SMD
2- Saat pili
3- Büyük kondansatör
4- Diyotlar x6
5- Delikli plaket parçası (küçük)

Öncelikle diyotların kablolarından veya bakır kablolardan robotumuzun iskeletini oluşturuyoruz.Bu robotumuz dört bacaklı.Delikli plaketimiz üzerine diyoları bacaklar olacak şekilde monte ediyoruz.Zaten resimlerden de görülmekte.Bu projede büyük kondansatörü pil olarak kullanmışlar.harici bir pil ile kondansatörü yüklüyorlar ve bir süre bu enerji robotu çalıştırıyor.Ama bununla uğraşmak istemezseniz eğer saat pili de işinizi görecektir.

Daha sonra diğer iki tane diyotu süslemek için anten olarak kullanıyoruz böylece daha ilgi çekici bir böcek haline gelmiş olacak.

Son olarak pil ile bir süre kondansatörü yüklüyoruz ve eğlenceye başlıyoruz.Daha büyük bir kondansatör bağlarsanız biraz daha uzun süre kullanabilirsiniz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
68%
İlginç
21%
Eh İşte
0%
Anlamadım
5%
Kötü
0%
Berbat
5%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
4 YORUMLAR
 • Berk
  25 Temmuz 2015 at 17:17

  Abi büyük kondansatör yerine elektrolit kondansatör , diyot 24v zener diyot, plaka yerinede delikli pertinakslar (5×8) işimi görürmü??

  • Murat Duran
   25 Temmuz 2015 at 22:45

   zener diyotlar biraz küöük oluyo burada diyotu devre için kullanmıyoruz.mekanik düzenek için kullandığımızda normal diyorlardan kullanmanız daha iyi olur.elektrolit kondansatör kullanabilirsiniz kapasitesi biraz büyük olsun.çünkü güç kaynağı olarak kondansatör kullanıldı.delikli pertinaksa gelirsek bu projedede o kullanıldı sorun olmaz.

 • Leyla turkmen
  11 Mart 2016 at 19:15

  Tam malzeme listesini yazabilir misiniz? Ogrencilerle denemeyi düşünüyoruz.

 • Leyla turkmen
  11 Mart 2016 at 19:16

  Tam malzeme listesini yazabilir misiniz? Ogrencilerle denemeyi düşünüyoruz. Islem basamaklariyla beraber.

YORUM YAP