Robotik
OKUDUĞUNUZ KONU
RoboRoach Telefon İle Hamam Böceği Kontrol Etme
3

RoboRoach Telefon İle Hamam Böceği Kontrol Etme

Yazar : Eda Baysal5 Şubat 2016

RoboRoach isimli uygulama sayesinde cep telefonunuz ile robot haline getirdiğiniz hamam böceğini kontrol edebilirsiniz.Bu hamam böcekleri kesinlikle ölü değildir.Hamam böceği üzerinde belirli işlemlerler uyguladıktan sonra sizin komutlarınızı yapacak hale getire bilmektesiniz.Daha önceleri bir filmde görmüştüm hamam böcekleri ile bir ordu kurmuşlardı bu uygulamayı gördüğümde aklıma geldi.

Hamam böcekleri kendi bacakları üzerinde yürümektedir.Siz sadece yön bulma antenlerini kontrol etmektesiniz.Aşağıdaki videoda bir hamam böceğini nasıl android hale getirdiklerini izleyebilirsiniz.Böceklerden korkan kişileri kızdırmak ve eğlence için kullanabilirsiniz.

Elektronik devre şuanda 99$ ‘a satılmakta ama bu devreyi almak yetmiyor birde güzel bir hamam böceği bulmanız lazım ki en zor işlemde bu olsa gerek nereden bulup yakalayacaksınız.Tabi birde cerrahi işlemler var 🙂

Bulduğunuz hamam böceğine çip takmak için önce buz ile biraz dondurmanız gerekiyor. Böceğin sinir sistemi soğuğun etkisiyle yavaş çalışmaya başlayacak ve bu sayede kıpırdaması duracak. Elimizdeki üç yönlü donanım aparatını ise kafa,yan kaslar ve antenlerine gelecek şekilde yapıştırmanız gerekiyor.Aşağıdaki videoyu çocukların ve böcekten korkanların izlemesi sakıncalı olabilir.

Bundan sonrası ise telefonunuzdan RoboRoach isimli uygulamaya kalıyor. Bluetooth ile bağlandığınız cihaza sinyaller gönderiyorsunuz. Fakat her komutu harfiyen alacağına dair bir şey yok. İleri, geri, sağ ve sol gibi komutlar verebiliyorsunuz. Elektronik Kartın Satış Adresi : https://backyardbrains.com/products/roboroach

RoboRoach’u üreticisi olan BackYard Brains, testi uygulamadan önce hayvanları bayılttıklarını belirterek acı çekmelerini önlediklerini söylüyor.İleride uygulamanın başka böcekler ve hayvanlar üzerinde denenmesi bekleniyor.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
32%
İlginç
11%
Eh İşte
5%
Anlamadım
2%
Kötü
5%
Berbat
44%
YAZAR HAKKINDA
Eda Baysal
Bilgisayar mühendisiyim , gömülü sistemler ve IoT üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Proje Hocam sitesini uzun zamandır takip ediyordum ve bu oluşumun içerisinde olmak istedim.Bu sitede yazılarımı paylaşıp sizlere yararlı olmak istiyorum
3 YORUMLAR
 • Hidayet Çalışkan
  21 Mart 2016 at 21:09

  Böcekler insanların eğlence aracı değildir. Açıkça insanlığın hizmeti için olmadığı sürece bu tür çalışmalar hem etik hem de kanun dışıdır. Kanunen suç işlediğiniz gibi böyle bir projenin bir bayan tarafından (daha şefkatli oldukları için) paylaşılması da hiç hoş değil. Lütfen kaldırın bu projeyi.

 • 17 Ağustos 2016 at 12:31

  hidayet Çalışkan, Burada eğlence amaçlı bir çalışma yapılmamış sinir hücrelerine gerilim uygulayarak yön tayini yaptırılabilyor mu? Ayrıca videonun sonunda afrikada yaşayan daha büyük bir türün aynı deneylerinde sağa sola dönmedikleri sadece durdukları gözlemlenmiş bir çok soru var? neden burada olan diğerlerinde olmuyor. veya bu tür bir uygulama ile mesela görmeyen bir canlıya yön tayini yaptırılabilir mi? Çalışma nesli tükenmeyen evcil olmayan ve doğada bolca bulunan bir canlı olduğundan kanun dışı değildir. Eğer öyle olsa idi Raid ve sheltox a hemen dava açın para da kazanabilirsiniz!! Projeler insani değer ahlaka ve yasalara aykırı olmadıkça kalkması konusunda kendiniz ne kadar haklı görmekte özgürseniz, yayınlanması da o kadar özgürdür. yasaklamak ile hiçbiryere varılmaz . görmek istemiyorsanız. bu sayfaya bakmaz veya bir yerlerde tavsiye etmezsiniz. İnternette onca cinayet vahşet kafa kesme görüntüleri varken bence güzel zamnınızı buralarda harcamayınız.

 • zz
  13 Kasım 2016 at 21:25

  arkaşın beynine kulaklardan iki demir çubuk sokup elektrik akımları gönderirsek çok güzel sağa sola döner.

YORUM YAP