Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Tayyareci Vecihi Hürkuş – İlk Türk Uçağı
0

Tayyareci Vecihi Hürkuş – İlk Türk Uçağı

Yazar : Murat Duran16 Temmuz 2015

Ülkemizde nice girişimcilerin değerleri bilinmedi.Büyük insanlar geldi geçti bunlardan biriside mühendis ve pilot olan Vecihi Hürkuş.Soyadını sonuna kadar hak eden büyük insan.Uçak düşüren ilk Türk pilotumuz.

1917 yılında birinci dünya savaşı harekatına pilot olarak katıldı.Ruslara esir düştü.Esir düşmeden önce uçağını ruslara teslim etmemek için yaktı.Sonrasında nargin adasından Azerbaycanlı Türklerin yardımıyla yüzerek kaçtı ve İran üzerinden İstanbula ulaşabildi.

İstanbula döndüğünde yine harekata katıldı ve yunan uçaklarından birini düşürdü.Kahramanlıklarından dolayı kendisine istiklal madalyası verildi.1924 yılında yunanlılardan ele geçirilen bir motorla ilk Türk uçağını yaptı.Vecihi K-VI. Bu uçak ilk uçuşunu 28 Ocak 1925’te gerçekleştirdi.

Daha sonrasında yaptığı uçağa uçuş sertifikası vermek için heyet toplanır ama yaptığı uçağa sertifika verecek bilgiye sahip olmayan heyet sertifika veremez.Sen uçağına güveniyorsan uç bizi de kurtar denilmiş ve sözlerin ardından 15 dakikalık ilk deneme uçuşu gerçekleştirilir.

Daha sonra bir kereste fabrikasında ilk Türk sivil uçağı olacak olan Vecihi K-XIV ü 3 ay gibi kısa bir sürede yaptı ve 16 Eylül 1930’da ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Uçabilirlik serfikası verecek yetlili olmadığından izinsiz uçuşlara devam etti.Bu sırada sertifika alabilmek için uçağını parça parça Çekoslovakya götürdü ve burada 23 Nisan 1931’de uçuş sertifikası alabildi.

Türk gençlerini havacılık hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla uçağıyla Türkiye turlarına başlar ardından 1932 de ilk Türk havacılık okulunu açar.Bu okulda ilk Türk kadın pilotumuz Bedriye Gökmen de dâhil olmak üzere 12 öğrenci vardı. 30 ağustos 1933’te 2 Vecihi XIV, 2 Vecihi XV ve Nuri Bey (Vecihi 16) uçaklarıyla Hürkuş ve hür öğrencileri İstanbul göklerinde gösteri uçuşu yapar.

1937 de mühendislik eğitimi alması için Almanya’ya gönderilen Vecihi Hürkuş ülkesine döndüğünde iki yılda mühendis olunmaz denilip makine mühendisliği diploması kabul edilmemiş.Ardından THY’de yönetim değişmiş ve Hürkuş havacılıkla hiç ilgisi bulunmayan bir şehire Van ‘a sürgün edilmiştir.Bunun üzerine istifa etmiştir.

Gözleri ve kalbi göklerde olan Vecihi Hürkuş aya basacak astronotları taşıyan Apollo 11’in fırlatıldığı gün 16 Temmuz 1969da GATA’da hayata gözlerini yumdu.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
0%
İlginç
0%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP