Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Taşınabilir Gaz Dedektörü Arduino
İÇİNDEKİLER
0

Taşınabilir Gaz Dedektörü Arduino

Yazar : Murat Duran14 Temmuz 2015

Çoğu zaman evimize tüp takmaya gelen arkadaşlar kaçak varmı yokmu diye kontrol etmek için çakmak kullanırlardı.Bu gerçekten çok tehlikeli bir kontrol yöntemidir o esnada kullanılacak yöntem köpüktür.Deterjanı sünger ile köpürttükten sonra kaçak olabilecek yerlere sürülür ve kabarcık çıkartan yerlerde kaçak vardır demektir.

Artık bu uygulamayacada gerek olmayacak.Bu projemizde bir gaz dedektörü ile ilgili.Piyasada çok yüksek fiyatlardan satışa çıkartılan benzeri ürünler var ama siz arduino ve uyumlu modülleriyle çok basit bir şekilde yapabileceksiniz.

Projemiz ucuz olması için kartondan yapılmıştır.İsterseniz siz daha sağlıklı ve şık görünmesi açısından plastik kullanabilirsiniz.

Malzemeler

1- Karton ( Dış kalıp için )
2- Arduino Nano ( Ufak olduğu için tercih edilmiş)
3- Gaz sensörü (MQ-135)
4- 7 segment display

Projenin Arduino Kodlarını İndir

Öncelikle arduino ile gaz sensörü nasıl bağlanır bunu öğrenelim.Mq-135 gaz modülünün bağlantı şeması aşağıdaki gibidir.Şemaya uygun olarak bağlantısını gerçekleştiriniz.Bir adet analog çıkış mevcut bu porttan veri gönderimi sağlanmakta dır.Sensörün çalışma gerilimi 5v tur.

Şimdi sıra 7 segment display bağlantısında , 7 segment denilmesinin sebebi 7 tane ışık için led bulunmasından kaynaklanmaktadır.Her birini ayrı ayrı kontrol ederek sayı veya harf çıkartma olanağınız mevcut.Aşağıdaki şemada şema mevcut.Semada CC veya common cathode yazan yerleri GND ‘ye bağlıyorsunuz diğer çıkışlar a,b,c … vs dijital pinlere bağlanıyor.

Projenin tüm bağlantısını bitirdik.Şimdi sıra projemizin nasıl görüneceği hakkında aşağıdaki resimlerdeki şekilde yerleşimini yapabilirsiniz bu yerleşim en uygun şekildir.Hem yerden tasarruf ediyor hemde elinizde rahat tutabileceğiniz bir geometri.

Gas kaçağı olduğunu düşündüğünüz bölgeye sensörünüzü yaklaştırdığınızda 7 segment ekranda değerler değişecektir.Eğerki değişim olmuyorsa gaz kaçağı yoktur.Değişim olduğunu görürseniz hemen ortamı havalandırın ve kaçak olduğunu düşündüğünüz yerdeki kaçağı gideriniz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
86%
İlginç
4%
Eh İşte
4%
Anlamadım
4%
Kötü
3%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.