Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Taşınabilir Çok Fonksiyonlu Güç Kaynağı
0

Taşınabilir Çok Fonksiyonlu Güç Kaynağı

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Güç Kaynağı projesi yapım amacı farklı gerilimlerde enerji ihtiyacımızdan kaynaklanmaktadır.Örneğin okulda elektronik derslerinde veya teknolojik alışveriş yaparken.Her zaman istediğiniz gerilimlerde pil taşıyamazsınız.Bu projede 9V veya 12V pili farklı gerilimlere dönüştüren bir elektronik cihaz nasıl yapılır bunu göstereceğiz.Projeyi yapmak için aşağıdaki resimlerden ve anlatımlardan yararlanabilirsiniz.

Proje her yerde bulunabilen basit malzemelerden oluştuğundan her öğrenci kolaylıkla yapabilir.Ayrıca boş bir proje değildir.Bir amaca yönelik hazırlanmıştır.Bu yüzdende ödev olarak sunulabilecek türdedir.

Malzemeler

1- LM317 Ayarlanabilir Voltaj Regülatörü
2- 0.1 μF Kapasitör
3- 1 μF Kapasitör
4- 220 ohm Direnç
5- 7 x 270 ohm Direnç (tercihen 1/8 watt)
6- 8-pozisyonu DIP Anahtarı
7- perf Kurulu
8- 9V Pil Bağlantı
9- 2 x Timsah Klip Teller

Standart LM317 regülatör devre bu formüle göre çıkış gerilimi ayarlamak için iki dirençleri kullanır:

Vout = 1.25V x (1 + (R2/R1)) + (Iadj x R2)

Bağlantıları resimlerde ve devre şemeasında gördüğünüz gibi yerleştirip bağlayınız.Daha sonra bağladığınız 9V veya 12V pil ile testlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu devre sayesinde birçok gerilimi tek bir kart üzerinde alabilirsiniz.Örneğin led ampul denemesini yapacaksınız hemen 1.5 volta ayarlayarak yapabilirsiniz, veya pic işlemci denemesini yapacaksınız 5 volta ayarlayarak deneyebilirsiniz.Birçok yerde işinizi kolaylaştıracak basit ama kullanışlı bir devre.

Her elektronikçinin yanında veya elinin altında bulunması gereken birşey.Hem yapımı kolay hemde çok işlevsel bir proje

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
55%
İlginç
5%
Eh İşte
0%
Anlamadım
30%
Kötü
0%
Berbat
10%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP