Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Taşınabilir 3B Yazıcı Tiko
0

Taşınabilir 3B Yazıcı Tiko

Yazar : Murat Duran24 Temmuz 2015

3b yazıcılar gün geçtikçe hayatımızın bir parçası olmaya başladı önceli sadece büyük firmaların bünyesinde ürün geliştirmek için kullanılan 3B yazıcılar şimdilerde artık bazı evlere de girmeye başladı.Teknolojinin bu hızla gelişmesine bakılırsa 5 sene sonrasında hemen hemen her bilgisayar olan evde yerini alacağa benziyor.

Ama şuan ki piyasada bulunan 3 boyutlu yazıcılar gerçenten çok hantallar ve kullanımları zor.Yurtdışı kaynaklı bir girişim TİKO isminde portatif bir 3 boyutlu yazıcı geliştirmişler.Bilgisayar bağlantısı tamamen kablosuz olan yazıcı aynı zamanda boyutlarından dolayıda çok iyi tasarlanmış.Fiyatınında ortalama 180$ civarında olacağı tahmin ediliyor.Girişimciler son yıllarda yapılan en iyi yazıcıyı yaptıklarının farkındalar.

Bu zamanında apple ın yaptığı işle aynı , apple da bilgisayarları sadece şirketlerinde kullancağı şekilde değilde son kullanıcıya uygun bir biçimde tasarlamıştı ve kazanmıştı.Şimdide TİKO isimli girişim bu yolda ilerlemeye devam ediyor.

Gerçekten dinamik bir kadroya sahip olan TİKO çok satacağa benziyor.Umarım yaptığımız bu tanıtım sayesinde de ülkemizde bu tarz girişimler çıkar.

Normalde 3D yazıcılar birden fazla parçadan oluşuyor ve bu nedenle de kalibrasyon işlemine gerek kalmadan yalnızca 50 mikrona kadar ayrıntılı tasarımlar ile başarılı ürünler üretilebiliyor. Tamamen kapalı bir yapıda olan cihaz, ortamdaki olumsuz şartlardan etkilenmiyor ve ne olursa olsun yazdırma işlemini minimum hatayla tamamlıyor. Güvenlik konusuna da dikkat eden yazıcının kapağı yazım işlemi sırasında kaldırıldığında cihaz kendisini otomatik olarak kapatıyor. 390 x 221 x 237 milimetre boyutlarında olan 3D yazıcı yalnızca 1,7 kilogramlık ağırlığıyla istenen her yere kolayca taşınabiliyor. Yazıcının alt bölümünde yer alan kısmın esnek olması sayesinde yapılan baskılar hasar görmeden cihazdan çıkarılıyor.

Eğer ortamda Wi-Fi yoksa, cihaz kendi Wi-Fi noktasını aktif hale getiriyor ve kullanıcılar bu ağa bağlanarak yazdırma işlemini gerçekleştirebiliyor. Yazıcının çok kolay bir uygulaması bulunuyor ve istenen nesneler hızlıca tasarlanabiliyor

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
79%
İlginç
21%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP