Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Suyu Elektroliz İle Ayrıştırma
4

Suyu Elektroliz İle Ayrıştırma

Yazar : Proje Hocam27 Ocak 2016

Bu konumuzda basit bir elektroliz nasıl yapılır bunu göreceğiz.Su bildiğimiz gibi H2O’dur yani 2 Hidrojen 1 Oksijen demektir. Kısa bir açıklama: Suyun doğru akım kullanılarak hidrojen ve oksijenlerine ayrılması işlemine elektroliz denmektedir.Suyun elektrolizi için, normal basınç ve sıcaklıkta, ideal olarak 1.23 volt yeterlidir. Tepkimenin yavaş olması ve başka nedenlerle, elektroliz işleminde daha yüksek gerilimlerde kullanılır.Peki nasıl yapacağız?

İlk önce kullanacağımız malzemeler:

 • 2 Adet Kurşun Kalem
 • Su Kabı
 • 9v Pil
 • Su

Peki nasıl yapacağız ?

electrolysisKurşun kalemlerin iki tarafını açıyoruz.Açtığımız kalemin bir tarafını pilin + kutupuna değdiriyoruz diğer tarafını da suya batırıyoruz.Diğer kalemi de – kutupuna değdirip suya batırıyoruz.

Kalemlerin ucundan çıkan kabarcıklar Hidrojen ve Oksijen atomlarıdır . Her su monekülünde 2 Hidrojen 1 Oksijen bulunduğu için kabarcığın çok çıktığı taraf hidrojen atomları orada demektedir.Peki nasıl böyle bir şey oluyor.

Bardaktaki su bir elektrik devresini tamamla­maktadır. Elektrik akımı, pilden çıkar, kurşunka­lem ucu ve su üzerinden diğer kurşunkalem ucuna ve tekrar geriye, pile doğru akar. İşte bu sırada su ayrıştırlır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
57%
İlginç
20%
Eh İşte
11%
Anlamadım
4%
Kötü
2%
Berbat
5%
YAZAR HAKKINDA
Proje Hocam
Proje Hocam
4 YORUMLAR
 • fatih tünay
  fatih tünay
  17 Şubat 2016 at 13:31

  peki ya kıuşun kalemi aradan çıkarsak dire pili bağlasak ne olur yada ne olmaz

 • Bir dost
  10 Mayıs 2016 at 18:48

  Burda bir eksik var kimyasalı koymayı unutmuşssunuz

 • İsa Çetinkaya
  4 Mayıs 2017 at 21:20

  OLMUYOR HER ŞEYİ NERDEYSE AYNI YAPTIM HİÇBİR ŞEKİLDE OLMUYR LÜTFEN YALAN DEEEYLER PAYLAŞMAYALIM !!

 • Ahmet KOÇAL
  31 Ocak 2018 at 22:35

  suyu potasyum hidro oksit biraz koyun su iletkenlik alcak ondansonra olur çünkü kömür iletken olduğu için + ve – elektronlar suya tepkime oluşturarak suyun hidrojen ve oksijenini ayıştıracaktır bilginize iyi düşünülmüş bir deney ancak burda ki kömürün elektrolizdeki aşınma yıpranma olayı nedir bilmek isterdim ilginize teşekkürler

YORUM YAP