Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Sumo Robot Gövdesi Yapımı
7

Sumo Robot Gövdesi Yapımı

Yazar : Murat Duran11 Eylül 2015

Sumo robot yapacaksınız ilk düşünmeniz gereken şey robotunuzun ağırlığı ve gücü olmalıdır.Robotunuz karşıdaki robottan ne kadar güçlü işe yenme şansınız o kadar çoktur.Bu yüzden de yüksek torka sahip redüktörlü motorlar kullanılır.Bakacağınız ikinci şey ise robotunuzun dayanıklılığı , robotlar birbirine vurduğunda herhangi bir hasar olmamalı, bunun için metal kızaklar kullanılır.Ama herkezin evinde torna , freze makinesi yok.Bu yüzdende bu projemizi tahtalardan yapacağız.

Metal kızaklar kadar olmasa da yinede gayet dayanıklı bir şaseye sahip olacaksınız.Projemizin anlatımı sadece mekanik kısım üzerinedir.Elektronik ve programlama kısımlarını diğer konumuzda anlayacağız.Gerekli malzemelerimizi listeleyecek olursak,

  • Ahşap malzemeler, çam dayanıklı olduğundan tercih edilir.
  • Pleksi plaka , ister şeffaf ister beyaz renk kullanın fark etmez , ama şeffaf olursa içerisini görebilirsiniz.Işıklandırma yapabilirsiniz.
  • Motor ve tekerlekler ( kaydırmaz olması gerekiyor )
  • Çok sayıda beton çivisi

Resimlerde gördüğünüz gibi robotumuzun şasesini ahşaptan tasarlıyoruz , robotun boyutları ve yüksekliği tamamen size kalmış.İlk yapacağınız kısım motorların şasesini ayarlamak , yani robotun genişliğini.

Ardından robotunun yüksekliği ve uzunluğu yapacağınız kızak tasarımına göre değişecek.Sumo robot da genelde en çok tercih edilen üçgen kızak kullanılmış.Siz dik kızakta kullanabilirsiniz.Ama üçgen kızaklar robotun altına girmeye meyilli olduğundan kazanma olasılığınız daha fazla.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
43%
İlginç
11%
Eh İşte
13%
Anlamadım
5%
Kötü
5%
Berbat
23%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
7 YORUMLAR

YORUM YAP