Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Su Seviyesi Dedektörü Yapımı
0

Su Seviyesi Dedektörü Yapımı

Yazar : Murat Duran25 Haziran 2015

Bu projemizde su seviyesi dedektörü nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz su deposu,akvaryum veya günlük hayatta ev yaşamında kullanılan su yerlerinde belirlenen su seviyesini geçtiği zaman sesli olarak alarm vererek kullanıcıları uyaran bir cihaz yapacağız.Yapımı basit ama birçok yerde hayati önlem taşıyan bir görevi mevcut.Ses uyarısı veren herhangi bir oyuncağınızı kullanabilirsiniz.Örneğin ağlayan bebekler hemen hemen her kız çocuğunun olduğu evde muhakkak vardır.

Malzemelerimiz

1- Havya ve lehim.
2- Muhtelif proje malzemeleri.
3- 1 adet cam vantoz tutucu.

İlk olarak oyuncak içerisinden sesli alarm kısmını çıkartıyoruz.Su seviyesi kontrolü için iki adet kabloyu alarmı kullanacağımız yerin ölçülerine göre kesip lehim için uygun hale getireceğiz.Alarm devresinin içerisini söküp devrenin besleme (+) kısmından anahtar görevini yapmak için kabloları kart üzerine lehim işlemi yapıyoruz. Kablolar anahtar görevi yapacak. Kablo uçlarına su geldiği zaman iki kablo ucu kısa devre yapacağından devre çalışacak ve alarm çalmaya başlayacak.Kablo uçlarını çıkarmak için kutu üzerine iki adet delik açıyoruz. Kullanacağımız bölgeye montaj etmek için kutu arkasına da bir delik açıp cam vantoz tutucu takıyoruz.Kutuyu kapattıktan sonra içi su dolu bardak ile test işlemini gerçekleştiriyoruz.Küvet dolduğu zaman haber vermesi için küvetin uygun su yükseklik seviye kısmına projemizi montaj edip kullanıyoruz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
0%
İlginç
17%
Eh İşte
33%
Anlamadım
0%
Kötü
17%
Berbat
33%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP