Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Solar İmpulse Yeni Bir Rekor Kırdı
0

Solar İmpulse Yeni Bir Rekor Kırdı

Yazar : Murat Duran3 Ağustos 2015

Güneş enerjili uçak teknolojinin günümüzdeki en iyi örneği olarak gösterilen Solar İmpulse yeni rekorlara imza atıyor.Dünya turunun yarısını tamamlayan Solar İmpulse turun 8. etabını yani Japonya-Hawaii arasındaki yolculuğunu tamamladı.

André Borschberg ve Bertrand Piccard’ın, Abu Dabi’den başladıkları yolculukları 5 ay sürecek.Dünya turu süresinde sadece yere 12 kez inmesi planlanan uçağın toplamda 35000 km yol yapacağı açıklandı.Projenin amacının temiz enerjiye dikkat çekmek olduğunu açıklayan proje yöneticisi André Borschberg sürekli olarak uçak üzerinde iyileştirmeler yaptıklarını belirtti.

Proje sonunda, başladığı noktaya geri dönecek olan Solar İmpulse 2, geçtiğimiz günlerde 76 saat sürekli uçuş rekorunu geride bırakmıştı. Hiçbir yakıt kullanmadan, aralıksız olarak dünya turunun en uzun etabı olan Japonya-Hawaii arası uçuşu tamamlayarak bu rekorun yeni sahipleri André Borschberg ve Bertrand Piccard oldu. Bu rekor 2006 yılında Amerikalı milyarder Steve Fossett’e aitti ve Fossett, bu rekorunda özel tasarımlı bir uçak kullanmıştır. Fossett uçağını 15000 m irtifada 581 km hız yapabilecek şekilde tasarlamıştır. Fakat Solar İmpulse 2’nin Fossett’in uçağına göre bir diğer avantajı ise yukarda söylediğimiz gibi hiçbir fosil yakıt kullanmadan sadece güneş enerjisi ile çalışmasıdır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
62%
İlginç
23%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
8%
Berbat
8%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP