Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Siber Güvenlik Üzerine
0

Siber Güvenlik Üzerine

Yazar : Sumeyra Erol30 Ağustos 2017

Yakın zaman önce siber güvenlik sıkça duyulan bir konu olmuştu , dünya genelinde çeşitli zararlara neden olan fidye yazılım WannaCry’ı internette ve haberlerde duymuş olmalısınız. Bu yazılım bulaştığı sistemlerin içindeki dosyaları şifreleyerek kullanıcıya belirli miktarda para karşılığında dosyaları geri vereceğine dair mesaj gönderiyor. Yine geçtiğimiz günlerde tüm dünyada yaygın olan Petya virüsü de ransomware yazılımdır. Dosyaları şifrelemek yerine bilgisayardaki tüm dosyaların konum ve boyut bilgilerinin depolandığı MBR (Master Boot Record) kayıt dosyalarını şifreliyor.

Peki biz bu zararlılara karşı sistemlerimizi nasıl koruyabiliriz? Böyle bir ortamda, ciddi bir siber saldırıda ülkelerin ve uluslararası camianın ne yapabileceği, cevaplanması gereken önemli bir soru…
Hepsi gösteriyor ki karşımızda ciddi bir siber tehlike var.Ülkelerin tek tek siber savunma orduları kurabileceği de şüpheli.Stratejiyi kurgulamak kolay ama uygulamak zordur.Dolayısıyla ‘ne’ sorusu yerine ’neden’ sorusuna odaklanmak siber güvenlik stratejisinin kurulabilirlik yüzdesini artırıyor.

Çoğu ülkede okullara siber güvenlik dersi veriliyor,siber tehdit istihbaratları kuruluyor. Siber silahlanmanın da çok sayıda ülkede yaygınlaştığı bilinen bir gerçek. Siber saldırılar sadece büyük güçlere karşı veya bu güçler arasında olmuyor,kişisel boyutta siber güçler de söz konusu.Fakat bunlara yönelik savunma ulusal ve uluslararası gelişmeler yeni yeni sağlanıyor.Yine de bugün kişisel bilgisayarlarımız fidye yazılımla kilitlendiğinde hala kanunların veya kurulan teşkilatların etkin bir şekilde yardım etmesi çok zor.Bu sorun ülkeler için milli güvenlik sorunu haline gelmiş durumda.

Dünya Genelinde

“Fransa, geçen Aralık ayında siber saldırılara karşı koyacak bir siber birim açtı. Bu birimde 2019’a kadar 2 bin 600 kişilik uzmanın istihdamı planlanıyor. İngiltere’nin bu yıl için 2,1 milyar sterlinlik bir bütçeyi İnternet savunması ve saldırısı için ayırdığı belirtiliyor.”

Dünyada ciddi durumda en fazla saldırıya uğrayan Estonya kendi yaşadığı sorunları başka ülkelerin yaşamaması için diğer ülkeleri de harekete geçirdi.Bu uyarıdan sonra NATO Müşterek Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi (CCD COE) kuruldu. Bu alanda ülkemizde de farklı kurumlarda yürütülen calışmalar devam ediyor. Aynı zamanda belirli kurumlara da siber güvenlik alanında görev ve yetkiler verilmeye devam ediyor.Bu kurumlar siber güvenliği sadece maliyet açısından değerlendirmeyip daha yenilikçi bir çerçevede kurgulamaya calışıyor.

Bütün bunları konuştuktan sonra ülkemizin güvenliği icin bize ciddi görevler düşüyor.
Her türlü siber mücadele aracının üretimini artırmak ve teşvik etmeye yönelik çalışmalar başlatmak,siber güvenlik konusunda bilinçlendirme ve çesitli eğitimler yürütmek önemli açıda yer alıyor.
Dünyayı alaşagı eden siber güvenlikle ilgili son Wikileaks sızıntısına baktığımızdaysa ABD’nin siber silahlanma yarısına on sıralarda olduğunu görebiliyoruz.Böyle bir yarışın sonuçlarının ne olacağı,bu süreç içerinde gerçekleşecek harekatlara ülkelerin verdiği tepkiye göre şekillenecek.Düzen,ülkelerin kuracağı siber düzen ile barış içinde olabilir.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
83%
İlginç
0%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
17%
YAZAR HAKKINDA
Sumeyra Erol
Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
YORUMLAR

YORUM YAP