Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Servo Motoru 360 Derece Çevirme
3

Servo Motoru 360 Derece Çevirme

Yazar : Murat Duran8 Eylül 2015

Servo motoru 360 derece çevirme işlemi yapmak için motorun içine açıp bazı düzenlemeler yapmanız gerekmektedir.Servo motoru bilmeyenler için kısaca açıklayacak olursak, dc motorlar gibi tam tur dönmezler.Özellikle rc servo motorlar 180 derece dönmesi için üretilmiştir.Ancak bazı projelerimizde tam tur dönen servo motorlara ihtiyacımız olur , bizlerde bu durumlarda servo motorların içini açarak modifiye ederiz.

Servo motorunuzu tamir etmek içinde bu yöntem kullanılabilir.Diyelimki servo motorunuzun elektronik kısmında bir bozulma oldu ama motoru çalışıyor bu şekilde dc motora çevirip kullanabilirsiniz.

Bu modifiyenin nasıl yapılacağını adım adım resimlerle anlatmaya çalıştık , öncelikle servo motorun arka kapağındaki civataları sökerek açınız.Genelde 4 adet civata ile tutturulmuştur.

Daha sonra aşağıdaki resimlerde gösterilen yerlerdeki tutucu lehimleri sökmeniz gerekiyor.Havya ile ısıttıktan sonra iser tutucu pompa ile istersenizde basit bir şırınga ile lehimleri alabilirsiniz.

Elektronik düzeneği çıkardıktan sonra karşınıza çıkan motoru iki adet kablo ile bağlayın.Resimde kırmızı ve siyah kablo kullanılmış , hangi renk kullanacağınız size kalmış.

RC servo motorlarda tam tur dönmemesi için dişli çarkların birisine engelleyici konulur, resimlerde gördüğünüz siyah dişli de bir adet engelleyici mevcut bu , servo motorun 180 dereceye kadar dönmesini sağlar.

Şimdi biz bu engelleyici plastik parçayı maket bıçağı yardımıyla keseceğiz ve dişli çarkların tam tur dönmesini sağlayacağız.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
49%
İlginç
21%
Eh İşte
12%
Anlamadım
0%
Kötü
5%
Berbat
14%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
3 YORUMLAR

YORUM YAP