Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Robot Yapmak ve HC-SR04 Mesafe Sensörü
6

Robot Yapmak ve HC-SR04 Mesafe Sensörü

Yazar : Murat Duran16 Ocak 2016

Merhaba arkadaşlar ben Enes yeni yazmaya başladım HC-SR04 mesafe sensörü yazımda umarım size faydalı bilgiler verebilirim.İlk yazımda sizlere robot yapmak ve bunu yaparken kullandığımız cihazlardan birinden bahsedeceğim.Robot yaparken veya bu tarz projelerle uğraşırken ilk olarak kullandığımız cihazların teorik vemekanik bilgilerinin neler olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Tabi ki her şey hemen olmaz bundan dolayı bir projeye başlamadan önce ilk olarak kullandığımız cihazı deneyip çalışma mantığını kavramamız bize büyük ölçüde yardımı dokunacaktır. Ben size öncelikle robotik projelerde kullanılan sensör çeşitlerinden biri olan HC-SR04 mesafe sensöründen bahsedeceğim.

HC-SR04 Mesafe Sensörü

  • Sensörün özellikleri datasheetinde şöyle açıklanmış;
  • Working Voltage (Çalışma Voltajı) = DC 5 V
  • Working Current (Çalışma Akımı) = 15mA
  • Working Frequency (Çalışma frekansı) = 40Hz
  • Max Range (En fazla algılama) = 4m
  • Min Range (En düşük mesafe) = 2cm
  • MeasuringAngle (Ölçüm açısı) = 15 degree (en fazla)
  • Trigger Input Signal (Tetikleme sinyali süresi) =10uS TTL pulse
  • Dimension (ebatları) 45*20*15mm

hc-sr04-02

Sensör üzerinde 4 adet pin mevcut. Bunlar; vcc, gnd,trig,echo pinleridir.Bu pinlerin özellikleri gnd ve vcc akım kaynağından gerilim çeker. trig yani tirigger pini ses sinyali gönderir engele çarpıp dönen ses sinyali echo tarafından işleme alınır.Sensörü kullanmak için trig pininden yaklaşık 10us’lik bir pals gönderiyoruz.

Sensör kendi içerisinde 40khz frekansında bir sinyal üretip 8 pals verici transdüsere gönderiyor basit olarak bu mantık üzerine çalışıyor bildiğimiz üzere ilk okul fizik kurallarından yol=hız*zaman ve sesin 340m/snlik hızınıda 34000cm/1000000us=1/29 olarak düzenlersek formül x=t/29 olarak bulunur.

Fakat burada önemli bir nokta sensör bize git gel süresini gösterecektir. Bundan dolayı formülümüzü ½ ile çarparak yol=zaman/58 formülü ile istediğimiz mesafeyi ölçmüş olacağız
ultrasonik-algı
İlk yazımda Kısaca mesafe sensörünün ne olduğunu ve nasıl mesafeyi ölçtüğünü göstermeye çalıştım ilerleyen zamanlarda robotik projeler ile karşınızda olacağım

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
73%
İlginç
8%
Eh İşte
8%
Anlamadım
6%
Kötü
4%
Berbat
2%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
6 YORUMLAR

YORUM YAP