Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
RGB Led Disko Işıklı Masa
0

RGB Led Disko Işıklı Masa

Yazar : Murat Duran15 Temmuz 2015

Şık bir masa bulmak gerçekten çok zor , ama eğer maker san değil.Çünkü kendi masanızı tasarlayıp üretebilirsiniz.Hemde daha önce eşi benzeri görülmemişini.Bu ışıklı masa disko ışıkları gibi yanıp sönmekte.Çok değişik gelişmiş efektlere sahip.Hem benzersiz bir görünüm hemde müthiş bir işlevselliği var.Üzerindeki plastik kaplama sayesinde masa üzerine birşey döktüğünüzde kolayca temizlenebilme imkanı sağlamakta.

Şimdi projemize geçelim projemizde videoda görüldüğü gibi gayet eğlenceli ve yapımı bir o kadar kolay.Tabi projede masayı da kendileri üretmişler isterseniz siz benzer boyutlarda bir masa satın alıp kendiniz modifiye edebilirsiniz.

Projemizde Kullanılan Mazlemeler

1- Arduino MegaR3

2- 7x üçrenk led şerit

3- 8x AA pil batarya

4- 8x AA pil batarya yuvası

5- Açma kapama düğmesi (power switch)

6- 10K ohm direnç

7- Delikli plaket

8- Plastik malzemeler

Projenin Dosyalarını İndir

Öncelikle projemizde lazım olan en önemli şeyi hazırlamışlar , yani masayı masanın autocad çizimleri proje dosyasında mevcut imkanınız varsa çizimlere uygun şekilde evinizde veya atölyenizde üretebilirsiniz.Yok ben masayla uğraşamam sadece elektronik kısmını yapacağım diyorsanız bu seferde hazır masa satın alabilirsiniz.

Biz projede masa yapılış kısmına çok girmeyeceğiz daha çok elektronik kısımları ve bağlantıları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Projede en önemli kısım led bağlantılarının nasıl yapılacağıdır şerit ledlerin kontrolü farklıdır.

Projemiz 12 volt ile çalışmaktadır bunun için 8 adet pil yeterlidir. 8×1.5volt = 12volt arduino dan gnd bağlantısına 10K ohm direnç bağlanmıştır.Led çıkışları 7 tanedir.Her birini kodlardaki uygun pine yerleştiriniz.Yukarıda şeması verilen kart delikli plakete lehimlenerek ayarlanmıştır.Şemaya göre sizde kendiniz yapabilirsiniz.Projede arduino mega kullanamanız biraz daha iyi olur sağlıklı çalışması açısından.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
58%
İlginç
25%
Eh İşte
0%
Anlamadım
17%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP