Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
RGB Dönen Pervane Ekran Saati
1

RGB Dönen Pervane Ekran Saati

Yazar : Murat Duran10 Temmuz 2015

RGB Led teknolojisi son yıllarda çok yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı bu teknoloji sayesinde üç ana renk karıştırılarak ara renkler edilebilmektedir.R= Red ( Kırmızı ) , G= Green ( Yeşil ) , B=Blue (Mavi).Yüzlerce ara renk bu renklerin karışımı sayesinde oluşturulabilmektedir.

Bu projemizde ise RGB led kullanarak pervane şeklinde çok hoş bir ekran oluşturacağız.Öncelikle projemize geçmeden neler kullanacağımızdan bahsedelim.

Malzemeler

1- 24 adet RGB led

2- PIC16BIT işlemci

3- DC motor

4- Devre üzerinde yazan elemanlar

Aşağıdaki devre şemasından faydalanarak projenizi oluşturabilirsiniz.Ayrıca yine projenin dosyasını indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Proje Dosyasını İndir

İnsan beyni yapısı itibariyle çok yoğun bilgi işleme makinesidir ama bunu gerçekleştirirken hızlı olaylardaki değişimlerin algılanması sırasında boşlukları doldurarak bir süreklilik yaratır. Buna bir örnek olarak sinema tekniğini verebiliriz. Sinema filminde resimler saniyede 24 kere değişen durağan karelerdir ama biz beynimizin bu eşsiz araları yumuşatma ve algılama özelliği sayesinde tek tek anlık kareler yerine olayı bir bütünün hereketli resmi olarak algılarız. Buna POV ( Persistence Of Vision ) yani Görüntünün sürmesi denilmektedir.

POV elektronikte çokça faydalanılan bir özelliktir. Bilgisayar monitörleri, televizyonlar, kayar yazı sistemleri ve multiplex yani çoğullamalı gösterge sistemleri hep insan beyninin bu algılama düzeltmesinden faydalanır. Bu teknik sayesinde örneğin 7 segmentli çoğullamalı ( multiplex ) göstergelerde her 7 segment gösterge için bir 7 segment sürücü entegresi kullanmak yerine bir adet sürücü entegre ile istediğimiz kadar 7 segment gösterge sürme olanağı vardır.

Bu sekans tüm göstergeler için tamamlandıktan sonra her şey baştan başlar. Beynimiz POV sayesinde bu yanıp sönmeleri bir bütün olarak algılar ve bilgiyi tüm göstergelerde bir bütün olarak görürüz. 4ms rakamını 20 ms / 5 gösterge bölümünden elde ederiz buradaki 20 milisaneye (50Hz) yani saniyede 25 devirlik periyot değişimine karşılık gelmektedir ki bu sinema örneğindeki 24 kare / saniye değerinin elde edilişidir. Eğer daha yavaş bir tarama frekansı kullanılırsa göz bilgiyi titreşimli olarak algılamaya başlar yani artık beyni aldatamıyoruz demektir. 50 hzlik bir frekansa karşılık gelen bu değere raster yani tarama frekansı denir.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
34%
İlginç
31%
Eh İşte
0%
Anlamadım
31%
Kötü
0%
Berbat
3%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
1 YORUMLAR
  • aa
    20 Şubat 2018 at 21:44

    devrenin malzemelerini daha ayrıntılı yazabilirmisiniz bide baskı devresi için çizimi biraz daha açarak anlatabilirmisiniz

YORUM YAP