Bilgisayar
OKUDUĞUNUZ KONU
Raspberry Pi’ye USB-TTL İle Bağlanmak / #rPi101
2

Raspberry Pi’ye USB-TTL İle Bağlanmak / #rPi101

Yazar : Eren Uyanık17 Ocak 2016

Merhaba arkadaşlar bir önceki yazımda sizlere rPi ile programlamaya giriş konusundan bahsetmiştim. (Bkz: Raspberry Pi İle Programlamaya Giriş) Fakat yazının içeriğinde kurulum v.b. aşamalara değinmeyeceğimi çünkü internette bir çok doküman olduğunu söylemiştim. Kurulum aşaması için Raspberry Pi’nin kendi sitesinde sade bir dil ile anlatım mevcut. (Bkz: Raspberry Pi Kurulum Dokümanları) Bugün sizlere rPi’ye herhangi bir ekran, klavye v.b. donanım olmadan direkt olarak bilgisayarımız üzerinden nasıl bağlanabileceğimizi anlatacağım. Bu yöntemi kullanabilmek için PL2303 USB-TTL dönüştürücüsünü temin etmemiz gerekiyor. Tavsiyem açık devre olanlardan değil, kutulanmış modellerden almanız. Son olarak başlamadan önce bilgisayar ve rPi arasında bağlantıyı yapabilmemiz için gerekli olan PuTTY yazılımını indirmeliyiz. (Link: PuTTY Download

  1. Öncelikle aşağıdaki resimde görüldüğü gibi rPi ile usb-ttl dönüştürücünün bağlantılarını yapıyoruz. Bağlantı yaparken rPi ile dönüştürücünün Rx-Tx uçları ters bağlanmaktadır. Bu noktayı gözden kaçırırsak bağlantı kısmında başarısız oluruz. Gnd ucunu kart üzerindeki herhangi bir gnd pinine bağlayabiliriz. Kullanmış olduğum PL2303 için renkler şu şekildedir; GND-Siyah, +5V-Kırmızı, Rx-Beyaz, Tx-Yeşil. Almış olduğunuz dönüştürücünün uçları farklı renkte olabilir bu yüzden ürüne ait datasheet’i mutlaka inceleyin.raspi-usb-ttl-donusturucu (1)
  2. Bağlantıları test ettikten sonra usb’yi bilgisayarımıza takıyoruz. W7 x64 Ultimate sürümü cihazı otomatik olarak tanıyor. Eğer sürücü sorunu yaşıyorsanız buradan Prolific firmasına ait driver’ları indirebilirsiniz. W8, W8.1 ve W10 için driver’lar ile sorunu çözemezseniz buradaki yazıya göz atmanızı tavsiye ediyorum. Eğer bağlantı başarılıysa aygıt yöneticisini açtığımızda “Bağlantı Noktaları” sekmesinde cihazın ismini ve kullanmakta olduğu COM port’unu görmemiz gerekiyor. Bu adımda cihazın kullandığı COM port’unu bir yere not ediyoruz.raspi-usb-ttl-donusturucu (2)
  3. Cihazın kullandığı COM port’unu öğrendikten sonra indirdiğimiz PuTTY programını açıyoruz ve aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “Serial” sekmesine tıklıyoruz. Burada mavi ile işaretlenmiş değerler karşımıza gelmektedir. Bunları kırmızı işaretli değerler ile değiştiriyoruz. “Speed” kısmına 115200 değerini her seferinde yazmamız gerekiyor. “Serial Line” kısmına ise bir üst adımda öğrendiğimiz COM port’unu yazıyoruz. Yani dönüştürücümüz hangi COM port’unu kullanıyorsa onu yazıyoruz ve son olarak “Open” butonuna basıyoruz.raspi-usb-ttl-donusturucu (3)
  4. “Open” butonuna bastığımız anda siyah bir konsol ekranı gelecek. Bu ekran karşımıza geldiği anda rPi’ye enerji veriyoruz. Eğer bu adımları gerçekleştirirken rPi çalışıyorsa bağlantı gerçekleşmeyecektir. rPi çalışmaya başladıktan 4-5 sn sonra konsol ekranında sizden şifre ve kullanıcı adı isteyecektir. Eğer sistem kurulumu sırasında değiştirmediyseniz şifreniz pi, kullanıcı adınız ise raspberry ‘dir.

raspi-usb-ttl-donusturucu (4)

Evet arkadaşlar, böylece rPi’ye herhangi bir internet bağlantısı veya monitör, klavye v.b. donanım olmadan direkt olarak bağlanmış olduk. Laptop kullanıcıları için bu yöntemi kullanmak büyük kolaylık sağlamaktadır. Tabi bu yöntemi kullandığımızda temel linux bilgisine ihtiyaç duymaktayız. Fakat temel komutlar öğrenildikten sonra kullanımı oldukça kolay ve verimli bir sistem olduğunu söyleyebilirim.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
79%
İlginç
7%
Eh İşte
7%
Anlamadım
0%
Kötü
7%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Eren Uyanık
Eren Uyanık
Elektrik-Elektronik Müh. | Elektronik, Yazılım ve Robotik alanlarında çalışmalar yapmaktayım.
2 YORUMLAR

YORUM YAP