Bilgisayar
OKUDUĞUNUZ KONU
Raspberry Pi ile VNC Kullanımı
0

Raspberry Pi ile VNC Kullanımı

Yazar : Emre Demirkol5 Kasım 2016

Raspberry pi 23 Eylül de yeni bir güncelleme yayınladı aslında pek çok kişi bu güncellemeyi bekliyordu bende hemen durmayıp pi’mi güncelledim  tabi güncelleme de bir çok şey eklendi bunlardan belkide en ilgi çekici olanı Chromium galiba ama benim dikkatimi çeken en güzel şey daha  önceden yapmaya çalışıp beceremediğim VNC’idi

Gelin biraz VNC’yi tanıyalım ;

VNC özetle herhangi bir ağ sunucusu üzerinde çalışan grafik arayüz uygulamalarına herhangi bir başka ağ üzerindeki bir bilgisayardan kolaylıkla ve hızla erişerek bu uygulamaları kullanabilmemizi ve yönetmemizi sağlayan bir araç .

Bu araç raspberryi pi’nin en son güncellemesi olan PİXEL ile beraber geliyor .

vnc_running_over_ssh2

Aynı bu şekilde kullanılabiliyor VNC , yani bir pc den başka bir pc yi kontrol etmek gelelim Raspberry Pi’ye nasıl yükleyebileceğimize . Öncelikle şunu belirteyim PIXEL güncellemesini yapan arkadaşlar VNC’yi güncelleme ile birlikte ediniyor ancak güncellemeyen arkadaşlar için de bir çözüm var tabiki de.

sudo apt-get install -y rpi-chromium-mods
sudo apt-get install -y python-sense-emu python3-sense-emu
sudo apt-get install -y python-sense-emu-doc realvnc-vnc-viewer

PIXEL güncellemesini manuel olarak yapmak isteyenler için şu kodlar işini çözecektir detaylı olarak başka bir yazıda bahsedilebilir tabikide .

$sudo apt-get update      
sudo apt-get dist-upgrade

Gelelim nasıl kullanacağımıza .Önce kurulumları tamamladıktan sonra bir terminal penceresi açıp

vncserver

yazdıktan sonra karşınıza bir adres gelicek o adrese tıkladığınızda otomatik olarak terminal lisans
kodunu alacaktır . Daha sonra sizin ip ve port adresininz alt kısımda görünecektir bu ip ve port adresi ile başka bir pc den bağlantı yapıyoruz .

rasbi-ekran

yazdıktan sonra not aldığımız ip ve port adresini vnc uygulamasını açıp giriyoruz

Resim1asdad

Girdikten sonra Connetc düğmesine tıklıyoruz ve önümüze bir ekran geliyor

vnc-ekran

bu kısımdada raspberry pi mizin kullanıcı ve şifresini giriyoruz örneğin pi kullanıcı adı 123456 da şifresi gibi girdikten sonra ok düğmesine tıklıyoruz ve bağlantı tamamlanmış oluyor

vnc-son-rasbi

Artık bağlantımızı tamamlamış olduk  ve raspberry pi’mizi artık her şekilde buradan kontrol edebilirsiniz hatta VNC’nin şöyle bir güzelliğide var android ve ios aplikasyonu bulunuyor bu şekide android veya ios telefonlarınızdan dahi kontrol edebiliyorsunuz

large-screenshot3

Tabi raspberry veya pcnizden telefonunuzuda.Herkeze iyi çalışmalar dilerim arkadaşlar umarım yardımcı olmuştur kolay gelsin.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
İlginç
71%
Eh İşte
21%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
7%
YAZAR HAKKINDA
Emre Demirkol
Emre Demirkol
çocukluğumdan beri elektriğe ve elektroniğe ilgi duymuş biriyim neredeyse 3-4 yıl önce arduino ve raspberry pi ile tanıştım daha öncesinden aldığım yazılımsal eğitimler sayesinde arduino ve raspberry pi konusunda hızlıca ilerlememe neden oldu .Halen kendimi sürekli geliştiriyorum bir yandan okuyorum bir yandan da 2 firmanın mekatronik mühendisliği görevini üstleniyorum.
YORUMLAR

YORUM YAP