Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Raspberry Pi 3 Hakkında Her Şey!
0

Raspberry Pi 3 Hakkında Her Şey!

Yazar : Mazhar Erdem Özdemir25 Mayıs 2017

Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi kredi kartı boyutunda bir bilgisayardır. Monitöre bağlayıp görüntü alabilir, bir klavye bağlayabilirsiniz. Yetenekli, küçük (neredeyse cep boyu) bir bilgisayar diye adlandırdığımız Raspberry Pi ile normal masaüstü bilgisayarlarda yaptığınız işleri örneğin, sözcük işlemciler ve hesap programları (Word, Excel) ile çalışabilir çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Ayrıca yüksek çözünürlüklü HD videolar oynatabilirsiniz. Hatta bunu bir media server olarak da kullanabilirsiniz.( https://www.raspberrypi.org/blog/raspbmc-final-version-released/ )

Raspberry Pi Neden Tercih Edilir?

Raspberry Pi bahsettiğim gibi küçük ve yetenekli bir bilgisayardır. Boyutundan ve yeteneklerinden dolayı her türlü geliştirme projelerinde,otomasyon sistemlerinde ve RC Aircraft projelerinde denetleyici veya kontrolör olarak kullanılır. Sıkça tercih edilmesinin sebebi ise herkese hitap etmesi, uygun fiyatl olması ve kolayca programlanabilir olmasıdır.

Raspberry Pi 3 ile Neler Değişti?

Raspberry Pi 3, daha önceki Raspberry Pi sürümlerinden çok daha farklı. Neden mi? Çünkü önceki sürümlerde yerleşik Wi-Fi alıcısı yoktu, Bluetooth özelliği yoktu, az sayıda USB portu vardı, eski sürümler 2 çekirdekliydi. Ama Raspberry Pi 3 tüm duvarları yıktı. Sahip olduğu özellikler: dahili Wi-Fi alıcısı, Bluetooth 4.1, 4 adet USB 2.0 portu,4 çekirdekli işlemci ve çok daha fazlası…

Raspberry Pi 3 ile Neler Yapabilirim?

Sevgili okur, lütfen geniş düşün. Bu sorunu duymamış sayıyorum ama yine de  cevap vereceğim. Sonsuz ama sonu var. Ne kadar güzel bir çelişki. Öyle değil mi? Şöyle anlatayım ki, Raspberry Pi 3 her şeyi yapabilirsin. Örneğin; yeni doğan bir çocuk ilerleyen zamanlarda her şeyi yapabilir. Ama bunun için ne yapması gerektiğini ona öğretmen gerek. Raspberry Pi 3 de bu şekilde. Raspberry Pi 3’e bir şeyler öğretebilmen için en az bir programlama dili bilmen gerekiyor. Mesela bir insanla konuşuyorken ikinizin de anladığı ortak bir dil olması gerekiyor. Aynı şey Raspberry Pi 3 ve tüm mikrokontrolörler için geçerli.  Bu tip devre kartları için ise bu ortak dili programlama dilleri sağlıyor. Varsayalım ki programlama hakkında yeterli bilgiye sahipsin. Raspberry Pi 3 ile kendi web sayfanız için hostig server kurabilirsiniz, kendinize ait FM radyo kurabilirsiniz, oyun konsolu yapabilirsiniz, robot ve otomasyon sitemleri yapabilirsiziniz.

Unutmayın her şeyi yapabilirsiniz. Tek sınırınız hayal gücü ve azminizdir.

Sorularınız için m.erdemozdemir@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar…

 

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
76%
İlginç
8%
Eh İşte
4%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
12%
YAZAR HAKKINDA
Mazhar Erdem Özdemir
Mazhar Erdem Özdemir
Ben Erdem ÖZDEMİR. Malatya'da yaşıyorum. 13 yaşındayım. Kendimi bilime ve yenilikçiliğe adamış bir makerım. Özel ilgi alanım robotik ve elektronik. Şu ana kadar farklı farklı maker etkinliklerine katıldım. Robotlar ve 3D yazıcılar konusuna ilgi duyuyorum. Kullandığım programlama dilleri; c#,c++, pyhton.
YORUMLAR

YORUM YAP