Bilgisayar
OKUDUĞUNUZ KONU
Programlama Dilleri ve Özellikleri
1

Programlama Dilleri ve Özellikleri

Yazar : Nazife Karakoç19 Aralık 2015

İlk yazıma programlama dillerinin özellikleri ile başlamak istiyorum.Programlama üzerine çalışmalara başlamak isteyen arkadaşların öncelikle bu bilgileri bilmesi gerektiğini düşündüm.Çünkü bende programlamaya bunları araştırarak başladım.Programlama dilleri, bilgisayara neler yapmasını istediğimizi ve nasıl yapabileceğini anlatmak için kullandığımız bir araçtır.Bu diller sayesinde yazılımlar geliştirilebilmektedir.Eski dönemlerden günümüze kadar bilgisayarların daha da karmaşık hal alması sonucunda gün geçtikçe gelişen bu dillerin  sayısal bir veri olarak 1000’den fazla olduğu bilinmektedir. Programlama dillerinin özelliklerini  ele almadan önce programlama dillerini bölümlere ayıralım:

1)  Alt Seviye Programlama Dilleri
Bilgisayarlar, yazılım ve donanım olmak üzere iki ana bölümden oluşur.Alt seviye programlama dilleri donanıma en yakın dillerdir.Bu programlama dili programcılık becerisi ve mikro işlemciler hakkında daha çok bilgi ister.

2) Orta Seviye Programlama Dilleri
   Orta seviye programlama dilleri, bilgisayarın iki ana bölümüne de hitap eder.(yazılım-donanım) Ancak alt seviye programlama dillerine göre  daha gelişmiş ve anlaşılırdır orta seviye programlama dilleri.

3) Üst Seviye Programlama Dilleri
Bilgisayarın donanım bölümüne en uzak olan programlama dilidir, yazılım-uygulama bölümüne hitap eder.En hızlı ve en etkili programlama dilleri bu bölümde olduğu için yeni başlayan arkadaşlar için en uygun programlama dili budur.

Evet,şimdi en yaygın veya şu an yaygın olmasa da bilinirliliğini koruyan  programlama dillerini inceleyelim,

fortran-dili

A) Fortran
(FORmula TRANslating System) Kullanılan en eski dillerden biridir.İlk sürümü 1954 yılında  John Backus ve ekibi tarafından yayınlanmıştır.Sayısal-bilimsel hesaplamalar için uygun ve kullanılan bir dildir.Mühendislik alanlarında, matematiksel uygulamalarda kullanılmıştır.İlk sürümü ‘FORTRAN 0’ dır.

B) Assembly
Karmaşık bir dil olan makine dilini, daha basite indirgeyerek alfabetik bir şekilde ortaya koyan alt seviyeli programlama dilidir.Assembly dilini makina koduna çeviren-yorumlayan programlara assembler denir.Assembler’ı derleyiciden ayıran en önemli özellik bire bir dönüşüm yapmasıdır.Ancak assembly, alt seviyeli programlama dili olduğu için ekrana ufak bir komut yazmak için dahi uzun kodlamalar ister.

C) C Dili
C dili, 1972 yılında Dennis Ritchie tarafından geliştirildi. Günümüzde en yaygın kullanılan programlama dillerinden biridir.Orta seviyeli programlama dilleri grubunda yer alır.Microsof Windows, GNU/Linux, Minix gibi programların hemen hepsi bu dili kullanmaktadır.İfade gücü yüksek ve okunabililirlik düzeyi kuvvetlidir.

Fakat bu program esnek bir yapıya sahip olduğu için hataları kabul etmez.O yüzden bu programı kullanan kullanıcının hata yapmayacak bir bilgi ve deneyime sahip olması gerekiyor.C dili, keskin bir dildir.Bu sebeptendir ki oluşan sorunları karşılamak ve nesneye yönelimi etkinleştirmek amacıyla C++ dili geliştirilmiştir.

D) C++
Nesneye yönelik bir dildir. C++ , C dilinden ayrı bir dildir ve C dilinden daha üstündür.Buna bağlı olarakta C diline göre öğrenmesi daha güçtür.Özellikle daha önce nesneye yönelik bir programlama dili kullanmayan kişiler, kendini yeni bir programlama mantığı içinde bulabilirler.C++’ı C dilinden ayıran ve C++’ın nesne yönelimli olmasını sağlayan en önemli özellik, sınıflardır.Sınıflar sayesinde yeni veriler türetilebilinir veya varolanlardan daha yenileri ortaya çıkırılabilinir.

E) C#
Si şarp(C#) şeklinde telaffuz edilir.Orta seviyeli programlama dilleri arasında yerini almaktadır.2000 yılında Microsoft tarafından geliştirilmiştir.C++ diline yeni özellikler katılarak ((C++)++) bir adım daha ileriye götürülmüş ve tamamen nesne odaklı C# dili geliştirilmiştir.Basit,modern,genel ve tamamen nesne odaklı bir dil biçimidir.

F) Basic
Üst seviyeli programlama dillerinden biridir.Fortran dilinden izler taşımaktadır.Öğrenmesi ve uygulaması kolaydır.Eğitim amacıyla geliştirilen Basic, ticari alan ve bilimsel alanlarda kullanılmıştır.Zamanla QBasic, Turbo Basic, Power Basic gibi türevleri geliştirilmiştir.Mikrobilgisayarlar için ilk basic uygulamasını Microsoft’un kurucuları olan Paul Allen ve Bill Gates yazmıştır.

G) Visual Basic
Nesne tabanlı ve görsel bir programlama dilidir. Basic dilinin özelliklerini görsellikle birleştiren bir programlama dilidir.Windows’un karmaşıklığını basite indirger.Menü, yazı tipleri, iletişim kutusu gibi birçok grafiksel elemanlar tasarlanabilir.

pascal-dili

H) Pascal
1968 yılında Niklaus Wirth tarafından geliştirilmiştir.Algol programlama dilinden türetilmiştir.Üst seviyeli programlama dilidir.Birçok arkadaşımıza,öğrencimize bilgisayar programlamayı öğreten ve bilgisayar programlamanın kolaylığını anlatan günümüzde de çok yaygın kullanılan bir dildir.

Bu dilin özellikle TURBO PASCAL sürümü mühendislikte,ticari alanda hala kullanılmaktadır.Turbo Pascal’da yazılan programlar daha kısa,anlaşılması daha kolay ve daha hızlı çalışırlar.Hata bulma ve hatayı düzeltme gibi işlemleri pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirme özellikleri kullanıcılar için çok büyük kolaylıklar sağlar.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
59%
İlginç
7%
Eh İşte
16%
Anlamadım
5%
Kötü
5%
Berbat
8%
YAZAR HAKKINDA
Nazife Karakoç
Nazife Karakoç
Karabük Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencisiyim.Sürekli değişen teknolojik gelişmeler içerisinde kendini çok çabuk yenileyebilen ve bir insana kazandırabileceği en güzel tecrübeleri kazandıran bu mesleği seçerek güzel hizmetler sunabilmek amacıyla yolumda büyük bir heyecanla ilerlemekteyim.
1 YORUMLAR

YORUM YAP