Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Plastik Şişelerden Güneş Lambası Yapımı
0

Plastik Şişelerden Güneş Lambası Yapımı

Yazar : Murat Duran24 Haziran 2015

Gündüzleri karanlık olan kapalı alanları aydınlatmak için su ve çamaşır suyu karışımı ile yaklaşık 10 ay kullanabileceğiniz 55-60 Watt arası ışık veren bir güneş ampülü yapmak istermisiniz. Oldukça kuvvetli bir ışık sağlayan plastik şişeler güneş enerjisini en ekonomik şekilde kullanılarak tasarlanmış.Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğrencileri tarafından geliştirilen bu buluş için sadece su,çamaşır suyu ve plastik şişeler yeterli olacaktır. Projenin yapım aşamalarını resimli ve açıklamalı olarak yazının devamında okuyabilirsiniz.

Sistemin çalışma şekli resimde görüldüğü gibi güneş ışığı açılan delikten dikey olarak içeriye giriyor ve 360 derce yansıyarak bulunduğu ortamı aydınlatıyor.

Plastik şişelerden güneş lambası yapımı için gerekli malzemeler

1- Plastik Şişe.
2- Galvanizli demir Levha.
3- Kauçuk (sızdırmazlığı sağlamak için) macun.
4 İsteğe bağlı olarak beyazlatıcı.
5- Çamaşır suyu karıştırılmış su.
6- Saç levha kesme makası ve muhtelif proje malzemeleri.

İlk olarak 25*25 cm uzunluğunda levhamızı kesiyoruz. daha sonra plastik şişenin gövde çapı kadar büyüklükte merkeze daire çizip tornavida ucu veya benzeri keski kullanarak şişenin montaj edileceği yeri kesiyoruz. Daire çapını kestikten sonra resimde görüldüğü gibi 1 cm boyunda radyal kesimler yaparak yapıştırma alanlarını kesiyoruz.Şişenin etrafını zımpara ile iyice temizliyoruz.Şimdi şişenin 1/3 yukarında kalacak şekilde galvaniz levhaya montaj ediyoruz.

Şişenin altında ve üstünde radyal kesimlerin oluşturduğu alana kauçuk dolgu macununu sürüyoruz.Artık sona doğru geliyoruz. Suyu hazırlama vakti. Suyun yosun tutmasını engellemek içine biraz çamaşır suyu ekliyoruz. (10 ml suya 2 kapak ) İsteğe bağlı olarak beyazlaştırıcı da ekleyebilirsiniz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
42%
İlginç
20%
Eh İşte
5%
Anlamadım
18%
Kötü
2%
Berbat
13%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP