Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Plastik Bardaktan Hoparlör Yapımı
0

Plastik Bardaktan Hoparlör Yapımı

Yazar : Sezgin Gül1 Temmuz 2015

Bir hoparlör nasıl yapılır?Bu projemizde kendi hoparlörümüzü nasıl yapacağımızı öğreneceğiz.Hoparlörden ses nasıl oluşuyor hiç merak ettiniz mi?Karmaşık görünebilir ama oldukça basit üstelik hurda malzemelerden kendi hoparlörünüzü yapabilirsiniz.Haydi başlayalım o zaman.

Malzemeler:

 1. Bakır tel
 2. Plastik veya köpük bardak
 3. Neodyum mıknatıslar
 4. Ataç
 5. Kulaklık ( sadece jak gerekli )
 6. Bant
 7. Kağıt
 8. Timsah klipler

Araçlar:

 1. Pense
 2. Makas
 3. Sıcak tutkal tabancası veya süper yapıştırıcı veya epoksi.

Aşağıdaki adımları takip edin.

 • 1.Adım:Hoparlör bobini yapmak için, ilk işimiz 2×6 inç boyutunda iki adet kağıt keselim.Daha sonra bir deste mıknatısı ilk kağıtla sararak rulo yapın ve bantlayın.Şimdi ikinci kağıt alın ve ilk kağıdın etrafına yuvarlayın.
 • 2.Adım:Bobin teli kağıt sarılı mıknatısın etrafına 80 sarımla sarıyoruz.Telin ucunu yalıtımı kaldırmak için yakın veya kazıyın.
 • 3.Adım:Yapmış olduğumuz hoparlör bobinin altına 1 cm çapta kağıt yapıştırın ve  bardağımızın altına yapıştırın.Bardağımızın altını yapıştırdığımız kağıdın çapında kesin.
 • 4.Adım:Bardağın kesilen kısmını dairesel kestiğimiz bandımızla içinden yapıştırıyoruz.Daha sonra bobinimizi bardağımızın altına yapıştırıyoruz.
 • 5.Adım:Ataçımızı düz tel haline getirerek mıknatısımızın ucuna bağlıyoruz ve 90 derece bükerek bardağın kenarına yapıştırıyoruz.
 • 6.Adım:Kulaklık kablosunun jak ucundan bir miktar uzunlukta kesiyoruz ve dış kabuğunu soyuyoruz.İçinden sarı kırmızı ve siyah renginde 3 adet tel çıkacak.Siyah tel eksi uç , kırmızı artı uç.Timsah kliplerin birini siyah tele diğerini de kırmızı tele bağlayın.Sizdeki renkler farklıysa deneyerek hangi uç olduğunu öğrenebilirsiniz.Timsah kliplerin boş kalan uçlarının birini bobinin bir ucundaki bakır tele diğerini de diğer uçtaki bakır tele takıyoruz.
 • Yapım aşamaları bu kadar şimdi telefonumuza jakı takarak müziği açabiliriz.

Yapım aşamalarını aşağıdaki resimlere bakarak veya yukarıdaki videoyu izleyerek takip edebilirsiniz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
38%
İlginç
27%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
4%
Berbat
31%
YAZAR HAKKINDA
Sezgin Gül
Atatürk Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde lisans eğitimi almaktayım.Bölümüme paralel olarak robotik sistemler üzerine projeler geliştirmekteyim. Disiplinli ve düzenli çalışmayı severim.Sürekli yeni şeyler öğrenmeye hevesli, kendi alanımdaki konularda uzman, kendi kendime öğrenebilen, aktif çalışmayı seven, dinamik bir kişiliğim vardır.Ayrıca takım çalışmasına yatkın, değişime açık, yaratıcı, yenilikçi, çalışkan ve kararlı biriyimdir.
YORUMLAR

YORUM YAP