Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Pil ,Civata ve Mıktanıs İle Basit Motor Yapımı
0

Pil ,Civata ve Mıktanıs İle Basit Motor Yapımı

Yazar : Murat Duran10 Ocak 2016
Projeyi Satın Al
Bu projeyi kurulu çalışır halde yada isterseniz demonte halde satın alabilirsiniz.Proje ile birlikle yapım aşaması resimleri bağlantı şemaları ve kodları açık kaynak olarak gönderilir. "Satın Almak İçin Yukarıda Butona Basınız"

Basit motor yapımı konunuz da size bir pil özel tasarlanmış tel ve mıknatıs ile motor yapımını göstermiştik.Bu konumuzda ise bunu bir civata ile yapacağız.Her yerde bulabileceğiniz malzemeler ile öğrencilerinize güzel bir deneyim yaşatabilirsiniz.Özellikle bunu daha önce öğrencilerine göstermeyen fizik ve fen bilgisi öğretmenleri kesinlikle bunu öğrencilerine göstermeli.Bir elektrik motorunun çalışma prensibini en iyi şekilde bu uygulama ile anlatabilirsiniz.

Elektrik Motoru Nedir ?

Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüre bilen elektrik makineleridir.Elektrik motorları silindirik ve döner şekilde tasarlanmıştır.Yani bunlar benzerleri olan üreticiler gibi, bir çekirdek aralığıyla ayrılmış bir sabit (stator) öbürü hareketli (rotor) silindirsel, eş eksenli iki ferro manyetik armatürden oluşur.

Elektrik Motorlarının Çalışma Prensibi ?

mıktanis-civiTemel olarak mıknatısların itme ve çekme gücünden yararlanılmaktadır.Üst kısımda itme alt kısımda çekme oluştuğunda mil üzerinde bir moment oluşmaktadır ve serbest halde duran mil dönmeye başlar.

Akım makarası elektrik akımının etkisiyle mıknatıslık özeliği kazanır ve N, S olmak üzere iki kutbu oluşur. Bu kutuplara (kutuplar arasında oluşan manyetik alana), statorun oluşturduğu manyetik alan etki ederek yani elektro manyetik kuvvet uygulayarak aynı kutupların birbirini itmesi, zıt kutupların birbirini çekmesi prensibine göre akım makarasının dönmesini sağlar.

Bir manyetik alan içerisinde bulunan iletken telden elektrik akımı geçirilirse iletken telin etrafında manyetik alan oluşur. Mıknatısın ve iletken telin manyetik alanlarının birbirini etkilemesi sonucu elektro manyetik kuvvet oluşur ve bu kuvvet etkisiyle motorun stator kısmı döner.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
41%
İlginç
12%
Eh İşte
0%
Anlamadım
6%
Kötü
24%
Berbat
18%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP