Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Piezoelektrik İle Yürürken Elektrik Üret
84

Piezoelektrik İle Yürürken Elektrik Üret

Yazar : Murat Duran13 Aralık 2015

Piezoelektrik basınç oluşturulduğunda elektrik üreten yarı iletken bir malzemedir.Son yıllarda yarı iletken teknolojisi ile birçok icat yapıldı piezoelektrik malzemeside bunlardan birisidir.Burada basıncın devamlı değişken olması gerekmektedir.Yani sadece basılı tuttuğunuzda bir kerelik enerji üretimi olur bunu sürekli hale getirmek için devamlı basıp çekmeniz gerekiyor.

Böyle bir malzemeyi kullanacak en iyi yer ayakkabınız gibi görünüyor.Kuracağınız ufak bir devre ile günlük koşunuzu yaparken aynı zamanda cep telefonunuzu şarj edebilirsiniz.Bu proje dağcılarve askerler için kullanılabilir.Elektrik olmayan yerlerde telefonunuzu şarj etmek için idealdir.

Projemiz için gerekli malzemeler

  • Piezo Element x3
  • PowerBank
  • 1N4007 Diyot x4
  • 5 volt DC-DC Çevirici

Öncelikle kullanacağımız ayakkabımızın tabanına uygun plastik kesiyoruz.Aşağıdaki resimlerdeki gibi, tabanda 3 adet piezo element kullanacağız.

Plastik yüzeyinde elementleri yerleştirmek için 3 adet delik açıyoruz.Delik boyları piezo elementten biraz küçük olmalı.

Elementlerimizi yerleştiriyoruz ve tam oturup oturmadığını kontrol ediyoruz.Ardından sabitlemek için yapıştırıcı kullanacağız.Bali tarzı bir yapıştırıcı sürebilirsiniz.

Elementleri yapıştırdıktan sonra devreimizi resimdeki gibi kuruyoruz.Element üzerinde 2 adet tabaka vardır bu tabakaları resimlerdeki gibi üçgen bağlantı ile birbirine lehimliyoruz.

dogrultma9

Daha sonra üretilen elektrik AC olacağı için köprü diyot yöntemi ile doğru akıma çeviriyoruz.Daha sonra piezo elementler üzerine küçük köpük parçaları koyup yapıştırıyoruz.

Diğer aşamada ürettiğimiz elektriği depolamamız lazım bunun için powerbank kullanacağız.Powerbankı şarj etmek için DC-DC yükseltici bağlayacağız.

Son olarak devremizi ayakkabıya eklememiz gerekiyor.Güzel bir görünüm için ayakkabının keçesinin altına eklemeniz gerekli.Yapılan testlerde ,

  • El ile basıldığında : 5.03 volt (2mA)
  • Yürürken : 18.53 volt (5mA)
  • Koşarken : 27.89 volt (11mA)
SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
68%
İlginç
10%
Eh İşte
4%
Anlamadım
10%
Kötü
2%
Berbat
7%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
84 YORUMLAR
1 2

YORUM YAP