Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
PIC Ulak Led Yakma Uygulaması
0

PIC Ulak Led Yakma Uygulaması

Yazar : Murat Duran22 Şubat 2016

Bu gün PIC Ulak Led yakma uygulaması yapacağız bildiğiniz üzere bu kart MekatronikLAB firmasının geliştirdiği yerli üretim elektronik devre kartıdır.Geçen ay yazdığımız yazımızla bundan bahsetmiştik, ayrıca facebook üzerinden gerçekleştirdiğimiz çekilişimizle birinciye DNYArduino ikinciye PIC Ulak ve 3. ve 4. lere de kitap hediye etmiştik.Tanıtımında bu kart ile ilgili çok leyden bahsedemedik öncelikle bu kartı nasıl programlayacağımız bahsetmek istiyorum.

Biz kartımızı programlamak için çokça kaynak bulabileceğiniz bir derleyici olan CCS C Compile programını kullanacağınız.Bu program ile yazdığımız C tabanlı yazılımı derleyip HEX dosyasına çevireceğiz daha sonra PICKit2 yazılımını kullanarak bu HEX dosyasını PIC Ulak kartımıza yükleyip deneylerimizi gerçekleştireceğiz.

Uygulamada 2 adet ve PIC Ulak kullandık.Mini breadboard üzerine kurduğumuz basit devremizle küçük bir giriş yapacağız.Kodları CCS C programı ile hex yapacağız bunun için aşağıdaki resimlerdeki adımları takip edin.Programı açtıktan sonra File > New > Project Wizard ile yeni bir proje dosyasın oluşturun.Çıkan pencerede projenizi nereye kayıt edeceğinizi soracaktır proje ismini yazıp kayıt edin genelde ilk isim main olarak adlandırılır bunu siz değiştirebilirsiniz.

ccs2

Daha sonra hangi PIC türü ile çalışacağımızı seçiyoruz , PIC Ulak üzerinden PIC18F2550 bulunmaktadır.Family bölümünden PIC18 seçin daha sonra Device bölümünden PIC18F2550 yi seçip Create Project butonuna basın.

ccs3

Sonra açılan program penceresinde kodlarınızı ekleyin ve Compile butonuna basarak derleyin.Projenizi hangi klasöre kayıt ettiyseniz o klasörde HEX dosyası oluşturulur.

ccs1

Oluşturduğumuz HEX dosyasını PICKit2 programı ile PIC Ulak içerisine yükleyeceğiz.Bunun için PICKit2 programını açın ve File > İmport HEX bölümünden HEX dosyasını yükleyin.

pickit2

HEX dosyasını içeri aktardıktan sonra Write butonuna basarak dosyadaki kodları kartımızın içerisine yüklüyoruz.PIC Ulak Led Yakma Uygulaması hazırdır

pickit23

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra devremizi kurmamız gerekmekte aşağıdaki devre şemasına uygun olarak devremizi kuralım.

piculak-led-yakma

Devremizin gerçekte görünüşü aşağıdaki gibidir.

piculakproje

Projenin çalışma videosu yukarıdadır izleyebilirsiniz.Kodlarda dikkat etmeniz gereken #include <led.h> kayıt dosyası ile aynı isimde olmak zorunda.


#include <led.h>

void main()
{
set_tris_a(0x00);
while(TRUE)
{
output_high(pin_a1);
output_low(pin_a2);
delay_ms(500);
output_low(pin_a1);
output_high(pin_a2);
delay_ms(500);
}

}
SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
70%
İlginç
0%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
30%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP