Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
PIC ULAK İncelemesi
0

PIC ULAK İncelemesi

Yazar : Murat Duran21 Ocak 2016

PIC ULAK , MekatronikLab firması tarafından geliştirilip üretilen bir elektronik prototipleme kartıdır.Bu güzel ürün ülkemizde tasarlanıp üretilmiştir.Yerli bir ürün olması ayrıca gurur vermektedir.

Ürün elimize müthiş bir metalik kutu içerisinde hediyeleriyle beraber geliyor.Başlangıç için ledler kablolar ve mini bir breadboard mevcut.Ayrıca uzun bir usb kablosu bulunmakta.Kartı elimize aldığımızda ne kadar kaliteli bir ürün olduğunu hemen belli etmektedir.

PIC Ulak gücünü üzerinde bulunan PIC18F2550 işlemciden almaaktadır.Ayrıca üzerinde bulunan dahili PIC programlayıcı sayesinde başka PICleri de programlaya bilmektesiniz.Ayrıca USB port Windows, MAC ve Linux işletim sistemleriyle uyumludur.Pinler üzerinden 5 volt ve 3.3 volt çıkış alabilmektesiniz.

PICULAK üzerinde dahili olarak PIC Programlayıcı bulunmaktadır. Ayrıca bir programlayıcı cihazına ihtiyacınız yoktur.Bu programlayıcıyı kullanabilmeniz için özel bir yazılım gerekmektedir. Bu yazılım PIC mikrodenetleyici üretenMicrochip firmasının geliştirmiş olduğu PICKit2 yazılımıdır.

ICSP portu, PIC ULAK üzerinde olmayıp bağımsız bir yerde olan PIC’leri programlamak için kullanılmaktadır. Bunun için yapmanız gereken, kullanmak istediğiniz mikrodenetleyicinin ilgili pinlerini, bağlantı kabloları ile birbirine bağlamaktır. Toplamda 5 bağlantı kablosu ile PIC’leri programlayabilirsiniz.Kullanmak istediğiniz mikrodenetleyicinin programlama pinlerinin hangisi olduğunu ilgili PIC’in datasheet’inden bulabilirsiniz.

Bu yazımızda kutu açılışı videosu çekmek istemiştik ama artık bir klişe haline geldiğinden vazgeçtik özellikleri yazı ile anlatma ihtiyacı duyduk.Kutu açılışı değilde daha çok PIC ULAK ile ilgili proje videoları paylaşımı yapacağız.Bizi takipte kalın.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
89%
İlginç
5%
Eh İşte
0%
Anlamadım
5%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP