Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Öz Farkındalık Testini Geçen Robot
0

Öz Farkındalık Testini Geçen Robot

Yazar : Murat Duran27 Temmuz 2015

İlk kez bir robot kendi varlığının farkına varıp öz farkındalık testini başarıyla geçti.New York Rensselaer Polytechnic Institute’ta (RPI) robotlar üzerine çalışmalar yürüten bilim insanları tarafından geliştirilen robot kendinin farkına varabildi.Üç robot tarafından gerçekleştirilen testte iki robotun konuşma özelliğini kapan araştırmacı diğer sesi açık olan robota “Aranızdan hangisi hala konuşabiliyor?”  şeklinde bir soru iletti iki robot bilmiyorum diye cevap verirken üçüncü robot kendi sesini duyunca hala konuşabildiğini anlayarak “Tamam, şimdi biliyorum” dedi.

Bizim için normal bir davranış olan bu olay robotlar için gerçekten çok karmaşıktır.Çünkü binlerce satır kod ve yapay zeka sistemi gereklidir.İlk kez bu denli kendi farkına varabilen bir robot geliştirildi.Filmlerde izlediğimiz robot sahneleri gerçek olacak gibi görünüyor.Özellikle ben robot filmindeki robotlara yakında alışabiliriz.

Testi geçen robotun soruyu, dinlemesi, anlaması, sonrasında kendi sesinin “bilmiyorum” deyişini duyması, diğer robotların sesinden farklı bir sese sahip olduğunun farkına varması, sonrasında da orijinal soruyla bağlantıyı kurarak sonuca varıp hala konuşabildiğinin farkında olması gerekiyor.

Bu gerçekleştirilen testin robotların geliştirilmesi için önemli bir kilometre taşı olarak nitelendirildi.Çıkan sonuçlara göre yıllardır cevaplanamayan birçok robotik soruyu çözebileceklerine inanan bilim insanları robot üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini ve her geçen gün geliştirdiklerini belirtti.

Rus ve Ukraynalı iki bilgisayar mühendisinin geliştirdiği bu yazılım, Turing testini geçebilen ilk yapay zeka olmuş ve kendisine sorulan sorular sonucunda 13 yaşında bir insan olduğuna ikna etmişti.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
80%
İlginç
10%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
10%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP